צבי גיל
Zvi Gil
(1928)

Short Biography

Camps אושוויץ דכאו פיוטרקוב טריבונלסקי

Born zdunska wolaLived tel aviv

סיפור חיים

יליד פולין- . עלה לארץ, במסגרת  עליית הנוער ב-   1945  . השתתף במלחמת השחרור, תחילה בחטיבת כרמלי ואחר כך באמ"ן. עם השחרור, לאחר סיום סמינר לשליחים, נשלח  לארה"ב ב- 1950-51

ב- 1953 עבר לירושלים ללימודים באוניברסיטה העברית ובו בזמן עבד בעיתון "זמנים". בשנת 1955 נתקבל כעורך חדשות ב"קול ישראל", ובשנת 1957 יצא לארה"ב  להמשך הלימודים, ושימש בין היתר כעורך ביטאון הסטודנטים הישראליים בארה"ב. עם שובו, בשלהי 1959 נתמנה לרכז הסיקור  של משפט אייבמן, ובשנת 1960 מונה לראש מערכת החדשות ועניני היום בקול ישראל בתל אביב.

 

בראשית 1965 ריכז את פעולת משלחת אונסקו  לבדיקת הקמתה של טלוויזיה בישראל, ובקיץ אותה  שנה נשלח ככתב וכנציג רשות השידור בצפון אמריקה.( 1965-1968 ) הוא נמנה עם החותמים על ההסכם עם רשת סי. בי .אס לסייע בהקמת הטלוויזיה הישראלית. עם שובו נמנה עם צוות הקמה של הטלוויזיה, ונתמנה למרכז מערכת החדשות בטלוויזיה. בשנים 1970-71 מלא תפקיד של דובר רשות השידור והממונה על  קשרי ציבור וחוץ. בשנים 1972-75(תקופת מלחמת יום הכיפורים) היה מנהל חטיבת החדשות ועניני היום בטלוויזיה. בשלב מאוחר יותר הפיק סדרת תוכניות תעודה ,כתב  וביים סרטים תיעודיים ושימש כמנהל פרויקטים מיוחדים וקופרודוקציות בהנהלת רשות השידור. מאז 1992 עוסק  עצמאי בתחומי הכתיבה, הרצאות ופרויקטים  התנדבותיים. הוא היה חבר בוועד המנהל של מרכז הארגונים של ניצולי השואה היה מופקד על קשרי ציבור  וההסברה וייסד את ביטאון המרכז(רבעון) "מיזכר" אשר נתן ביטוי זאת הפעם הראשונה להיבטים הערכיים והאוניברסאליים של השואה.. הוא חבר ההנהלה של קרן  הזיכרון העולמית להנצחה ותיעוד ,וחבר צוות ההיגוי של הקרן. הוא חבר מועצת יד ושם, חבר הועד המנהל של מכון "משואה" חבר המועצה הציבורית לתקשורת של המכון לדמוקרטיה, חבר הפורום הלאומי למלחמה באנטישמיות. יזם את "הכנס הבינלאומי להנצחת מורשת ניצולי השואה- המשמעות הערכית והמוסרית לאנושות", שנערך ב"יד ושם" באפריל 2002.יזם את מפעל התיעוד של תרומת ניצולי השואה למדינה שהוחל במימושו בשיתוף יד ושם. נמנה עם מקימי הפורום של ניצולי השואה והדור השני לקידום הערכים ההומאניים בחברה כלקח מן השואה.יסד ומתאם את הפרויקט של תרומת  ניצולי השואה למדינה ואת עמותת "עופות החול" שמטרתה להפיץ את המסר החזותי לציבור הרחב ובעיקר לדור הצעיר.

 

 

בתחום מקצועי. עורך חדשות, עורך לילה ופרשן לעניינם בינלאומיים- בעיתונות.( 1953-1955 )

עורך ורכז החדשות( 1955-1960 ) וראש מערכת החדשות -ברדיו.(1961-1985 ) מנהל החדשות ועניני היום, בטלוויזה(1971-75 )כותב, מפיק ומביים סרטי תעודה ותוכניות אולפן- בטלוויזיה. נמנה עם מייסדי הטלוויזיה בישראל. משתתף בכתבי עת מקצועיים. מפרסם מסה על תולדות השידור העברי בא"י אשר שימש בסיס לסרט  " גלים בינוניים  עד רוגשים" שאותו כתב והפיק בטלוויזיה. השתתף בסמינר בינלאומי בארה"ב לטלוויזיה ולקולנוע. התקבל לשנת שבתון ב- בי. בי. סי  וב " טיימז" THAMES   בלונדון.(1978 ) ארגן את כינוס החדשות של איגוד השידור האירופי בירושלים(1976). יזם והקים, בשיתוף  מכון ואן ליר, את  פורום השדרים,(1982 ) ואח"כ, עם משכנות שאננים, את הפורום  למדיה ולחברה.(1986 ) יש לו אתר באינטרנט בשם "זרקור" http://zvigill.wordpress.com i להערות והארות בנושאים אקטואליים. עד כה פורסמו בו קרוב ל-550 רשומות. מאמריו מתפרסמים גם ב"חדשות 1" ו"מגפון" – שני עיתונאים מקוונים.

 

בתחום  האקדמי. ב.א. במדעי  המדינה ויחסים בינלאומיים( האוניברסיטה העברית) מ.א במדעי החברה- סוציולוגיה ותקשורת המונים( New York university ) מוסמך כבוד של  מכון "ניוהאוז"  למדיה של אוניברסיטת סיראקיוז. עבודות מחקר בתחום שידורי התעמולה במערב. מרצה  בשלוחת החוץ של הטכניון, במכללה למנהל  ובסמינר  לווינסקי -בתחום תקשורת המונים. יזם וארגן ב- 1993 את  הסימפוזיון הבינלאומי בנושא " מדיה-מחאה ואלימות פוליטית" בשיתוף המכון לקומוניקציה של האוניברסיטה העברית. הוזמן כמרצה אורח- scholar in residence במכללות ובאוניברסיטאות ליד בוסטון.

ספרים:

*" גלים בינוניים עד רוגשים"- מסה(ספרון) על השידורים העבריים של טרום המדינה- אגודת העיתונאים

 *" בית היהלומים"- סיפור הטלוויזיה הישראלית- הוצאת ספריית הפועלים 1986

 * " גשר של נייר" - סיפורת  אוטוביוגרפית ( על הקהילה של טרום מלחמה ועל ההתנסות של ילד  ונער         בשואה-  בהוצאת משרד הביטחון- 1996

*" לשחק על חלומות" רומן על ניצולי השואה הצעירים בבואם לארץ- גוונים 1998

*"מוביולה- מסע בזמן ובמרחב" 2007

*  "מן היד אל הפה ומעבר לזה- קובץ סיפורים קצרים- הוצאת גוונים. 2012

מסות ומאמרים רבים בעיתונות הכללית והמקצועית,ובמספר אתרים מקוונים. באתר שלו "זרקור" פרסם עד כה יותר מ- 500 רשומות.

יוצר הזיכרון

צבי גיל

קשר לדף הזיכרון Cousin

קהילות

משפחה ומכרים

1 משפחה ומכרים
צבי גיל
צבי גיל