ישראל טרגר

(1906-1969)
Date of death : 3/21/1969Place of death :

Short Biography

Camps סוביבור

Born חלםLived

סיפור חיים

עדותו של הניצול ישראל טרגר ממחנה ההשמדה סוביבור

טרגר ישראל תושב יפו, שדרות ירושלים 251 ,שיכון חיסכון, רחוב  נחל-עוז, בלוק 9, תעודת זהות מספר  0804183, יהודי, נשוי, מקצוע- בונה תנורים ובנאי, מגורים בפולין בעיר  חלם ברחוב לובלסקה, תאריך לידה-   5.3.1906 .

החוקר :

13249 סמל אורבך , התחנה בית דגון , שעה    12.30 תאריך 16.6.65 .

 

תשאלתי היום את מר טרגר ישראל על נסיבות השמדת יהודים במחנה השמדה סוביבור.

 

מר טרגר מוסר את הדברים הבאים: למחנה ההשמדה בסוביבור העבירו אותי מחלם במרץ 1943 . ברצוני לציין שבמחנה בחלם עבדתי בתקופה אחרונה ב-Standorverwaltung . למחנה בסוביבור הגעתי במשלוח של בערך 300 יהודים. על רציף הרכבת, אשר נמצא במחנה, נפתחו הקרונות ואנשי SS  ואוקראינים התחילו להכות אותנו בשוטים. ציוו עלינו להסתדר בשורות. לפתע שמעתי ששואלים האם יש בעלי מקצוע.התייצבתי וצינתי שאני בנאי ובונה תנורים . אז נלקחתי הצידה עם מספר יהודים אחרים מהמשלוח. יתר המשלוח, כלל נשים וילדים, נלקח למחנה מס. 3. מאוחר יותר נודע לי מיהודים שעבדו במחנה שבמחנה 3 נמצאים תאי הגזים ואת הקורבנות שורפים שם בערמות. בתקופה מאוחרת יותר, כשעבדתי כבנאי, הייתה לי גישה למחנה 3 וראיתי כיצד אנשים עבדו שם בשריפת גויות. בעיקרון אסור היה לנו להתקרב למחנה מס. 3, אבל באותה תקופה עבדתי בבניית ארובה לקנטינה, ומהגג יכולתי לצפות את הקורה במחנה זה.

 

הממונים עלי היו FRENZELSS   ו-WAGNER . כל יום ראיתי אותם באתר הבניה, איפה שעבדתי. הכרתי אותם טוב מאוד ולפעמים דיברו איתי.

 

שאלה: האם אתה זוכר אנשי SS  נוספים ששהו במחנה?

 

תשובה: היו הרבה מאוד, אך כעת אינני מסוגל להיזכר בשמות שלהם.      

 

שאלה: האם היית עד ראיה להריגת אנשים ע"י FRENZEL  או  WAGNER  במחנה?

 

תשובה: כן. ראיתי במו עיני איך WAGNER  הרג נער עם מוט ברזל במחנה. המקרה קרה בקיץ 1943. אני עבדתי אז בבניית קנטינה עבור קציני SS . ברגע מסוים הבחנתי בנער שהלך בכיוון המחסן. WAGNER  עצר אותו, שאל לאן הוא הולך ומבלי לצפות לתשובה לקח לידו מוט ברזל שהיה מונח ליד והתחיל להכות את הנער בראש. מאוחר יותר, כאשר WAGNER  עזב, ראיתי איך סחבו את גוית הנער למחנה מס. 3. צפיתי על האירוע ממרחק של כ 15 מטר ואני בטוח, שהרוצח היהWAGNER .

 בסוף הקיץ בשנת 1943, נדמה לי שזה היה ביולי , ראיתי איךWAGNER   זרק לבאר שני אסירים. הבאר הייתה עמוקה, 8-10 מטר. ראיתי מאוחר יותר איך משו אותם אסירים אחרים. אחד מהם עוד נתן סימני חיים, ואילו השני היה כבר סגול, מת.את המקרה הזה ראיתי מקרוב מאוד.WAGNER   לא הבחין בי אז, הסתובבתי ליד הקנטינה.

 WAGNER  היה צד את הקורבנות שלו, קופץ ממארב ויורה בהם .

מה שידוע לי על FRENZEL  : היה סדיסט נוראי. היה מכה אסירים בשוט עם כדור מתכת בקצה. אסירים שהוכו על ידו סבלו מקרעים בגוף. כתוצאה מהכאבים העזים לא יכלו לצאת לעבודה ונשארו במבנה. לכאלו היה מגיע אחר כךFRENZEL  ומעביר אותם למרפאה במחנה מס.3, מקום שבו כפי שאמרתי היו שורפים אנשים. את הנלקחים למרפאה לא ראיתי יותר אף פעם.

הייתי נוכח כאשר FRENZEL  ירה ברציף הרכבת באנשים שהגיעו בטרנספורטים.

 

שאלה : האם זכורים לך תאורם של WAGNER  ו-FRENZEL

תשובה :

כן FRENZEL .  – את השם הפרטי לא ידעתי. היה בדרגת SS. Oberscharfurer  . היה אז בן 38 בערך, גובה בינוני, פרצוף מלא. היה אחראי על Bahnhofskomando . השתתף תמיד כראשון בפריקת הטרנספורטים. כמו כן היה מעביר סלקציות, בוחר מתוך הטרנספורטים אנשים מתאימים לעבודה.

2)  WAGNER  –  SS. Oberscharfuhrer  , סגן מפקד המחנה. גיל לפי דעתי 35-40 ,גבוה, רזה, תווי פנים רפויים.גם הוא לקח חלק בפריקת הטרנספורטים. WAGNER  היה רוצח נוראי, היה מכה אסירים בשוט עד אובדן ההכרה. היה לו מנהג, לעבור דרך המחנה ולאסוף מספר אסירים ולהוביל אותם למחנה מס. 3. משם אף אחד לא חזר.

במשך תקופה מסוימת, כפי שכבר ציינתי, עבדתי במחנה בבניית תנור. בתנור זה חייב הייתי מאוחר יותר לשרוף מסמכים שונים של אנשים שהובאו למחנה וגם בגדים של אנשים אשר נורו על הרציף.

 

תקופה מסוימת עבדתי עם טרנספורטים. לבשתי אז בגדים בצבע כחול כהה עם סרט אדום על השרוול, על הכובע היה לי אות P  או B . קבוצה שלנו שהורכבה מ- 35-40 איש הייתה לנו גישה חופשית לטרנספורטים חדשים.ראיתי במו עיני מספר רב של פעמים כיצד FRENZEL  וגם WAGNER  ירו באנשים על הרציף ללא שום סיבה.FRENZEL  היה מכה אותנו בשוט בזמן העבודה, שהייתה מיון בגדים ונעלים.אחרי הגעת טרנספורט חדש היינו צריכים לאסוף את כל החפצים שהובאו על ידי הבאים, למיין אותם. את הדברים הטובים יותר ארזנו בחבילות והטענו על גבי קרונות. לאן הוסעו החבילות אינני יודע.

 

בשבועות הראשונים של השהיה שלי במחנה ראיתי איך כמעט כל יום מגיעים טרנספורטים עם אנשים מהולנד, צרפת, פולין, צ'כוסלובקיה וארצות אחרות. בזמן האחרון הגיעו מספר טרנספורטים מרוסיה. כל הטרנספורטים הופנו למחנה מס.3 להשמדה.ליד כל הטרנספורטים ראיתי אתFRENZEL  חמוש בתת מקלע, חגור אקדח. כאשר היה שומע את שריקת הרכבת , מיד ראיתי אותו יוצא לכיוון הרציף.מיד היה מצווה על הקבוצה שלנו לצאת לטרנספורט ולפרוק את החפצים. היה מכה אותנו וצועק "Schnell, schnell " !

אני בטוח ש-FRENZEL  מכיר אותי טוב, הוא היה קורא לי "FRANZ  " .

בזמן המרד במחנה הצלחתי לברוח דרך הקנטינה. הלכתי ליער, שם חייתי לבד חיכיתי לשחרור על ידי הצבא הסובייטי. נדמה לי ביולי 1944.

יוצר הזיכרון

עודד אמזלג

קשר לדף הזיכרון מתנדב/ת

קהילות

מחנות

משפחה ומכרים

1 משפחה ומכרים
עודד אמזלג
עודד אמזלג