אלדד ויטלה

(1940)

Short Biography


Born ביילהLived

סיפור חיים

(אלדד ויטלה)

( סבי )

נולד ב-27.7.1940  בביילה, איטליה

במהלך המלחמה חי בשווייץ, (עד גיל 5).

עלה לארץ בגיל 10, ומתגורר בתל אביב עד ימים אלו.

סבי אלדד נולד למאוריציו וויטוריה ויטלה באיטליה, בעיר ביילה. גדל בביתו עם הוריו, שני אחיו הגדולים, ברונו וראובן, ועם המטפלת הנוצרית של המשפחה, קרלוטה. למשפחה היו עסקי טקסטיל משגשגים באיטליה, אשר נוהלו ע"י אבי- סבי, מאוריציו.

במהלך המלחמה החלו גזרות נגד היהודים, והמשפחה פחדה שיתנכלו להם. הוחלט כי הבן הגדול ברונו בן ה-10 ייסע לפנימייה. במהלך השנים הללו טופל ע"י קרלוטה, ושאר המשפחה תסתתר אצל מכרים של המטפלת שגרה איתם, המכרים חיו בשווייץ. המשפחה נסעה ברכב עד גבול איטליה-שווייץ (היה בימי החורף והאזור היה מושלג). המשפחה השאירה את הרכב באיטליה, וחצתה רגלית את הגבול, תוך מתן שוחד לפקידי הגבול, שגם גנבו את המזוודות של המשפחה, ובהן כל רכושם. האב מאוריציו לא נשאר עם המשפחה בשווייץ, אלא נשאר באיטליה כדי לשמור על העסק המשפחתי. המשפחה נשארה בשווייץ כשנתיים, עד לסיום המלחמה ב1945 אז חזרו לאיטליה, שם גרו עד שנת 1950.

ב-1950 החליטו לעלות באנייה לישראל. לארץ הגיעו עם המשפחה של אחי-מאוריציו, עימנואלה (דודו של סבי- אלדד). עימנואלה היה נשוי לאחותה של ויטוריה (אשתו של מאוריציו), לינה.

בישראל של אותה התקופה הייתה תקופת הצנע, לא היה די אוכל בארץ וחילקו לכל משפחה תלושי מזון, אשר סיפקו אוכל מועט. לאור  המצב הקשה בארץ החליטה משפחת דודו של סבי לעזוב את הארץ ולעבור לארה"ב.

קרלוטה- המטפלת של המשפחה -הוכרה בסביבות שנות ה-'90 כ"חסידת אומות העולם", ושמה מוזכר במוזיאון "יד- ושם" בירושלים.

יוצר הזיכרון

מאיה נדלר

קשר לדף הזיכרון Grandfather

משפחה ומכרים

1 משפחה ומכרים
מאיה  נדלר
מאיה נדלר