שמואל זיגלבוים

(1895-1943)
Date of death : 5/11/1943Place of death : לונדון
Place of Burial : לונדון - Plot No. -
Display Map

Short Biography


Born וורשהLived לונדון

סיפור חיים

פז איטם יא'2

תוצאת תמונה עבור שמואל זיגלבויםשמואל זיגלבוים

 

שמואל זיגלבוים נולד ב-21 בפברואר 1895, בכפר בּוֹרוֹבִיצֶה (Borowice ) שבגוברניית לובלין, בתחום המושב של האימפריה הרוסית (כיום בפולין). בשנת 1899 עברה משפחתו לעיירה קְרַסְנִיסְטַב (קראסניסטאוו). בשל עוני המשפחה, עזב את בית הספר והתחיל לעבוד במפעל בגיל 10. זיגלבוים עזב את הבית לוורשה כשהיה בן 12, אבל חזר אליו בתחילת מלחמת העולם הראשונה, כשמשפחתו עברה לחלם.

בשנות העשרים לחייו החל זיגלבוים לקחת חלק בפעילותיה של תנועת "העבודה היהודית", ובשנת 1917 ייצג את העיר חלם בוועידת "הבונד" הראשונה בפולין. מנהיג "הבונד" בוועידה התרשם כל כך מזיגלבוים עד שהזמין אותו בשנת 1920 לוורשה לשמש כמזכיר המסחר של ארגון עובדי המתכת היהודים וכחבר בוועדת "הבונד" שבעיר. בשנת 1924 נבחר זיגלבוים לוועידת "הבונד" המרכזית, עמדה שאותה החזיק עד יום מותו .

בשנת 1930 החל זיגלבוים לערוך את ביטאון ארגוני העבודה היהודיים, ה"אַרבעטער פֿראַגן (Arbeiter)-Fragen  מידיש: "ענייני עבודה) . ב- 1936 שלחה אותו וועידת "הבונד" המרכזית ללודז' כדי להנהיג את תנועת העובדים היהודית, ובשנת 1938 נבחר כחבר במועצת העיר .

לאחר פלישת גרמניה לפולין בספטמבר 1939 חזר זיגלבוים לוורשה, שם השתתף בוועידת ההגנה במהלך המצור על העיר. כאשר כבשו הנאצים לבסוף את ורשה, הם דרשו 12 בני ערובה מהאוכלוסייה כדי למנוע התנגדות נוספת. סטפן סטאז'ינסקי (Starzyński), ' ,ראש עיריית ורשה, החליט שתנועת העבודה היהודית היא שתמלא את הדרישה, אך זיגלבוים התנדב למלא את מקומה .

עם שחרורו הפך זיגלבוים לחבר ב"מועצה היהודית" (היודנראט). הנאצים הורו ליודנראט להחל בבנית גטו בתוך ורשה. בשל התנגדותו של זיגלבוים לפקודה, חששו חבריו מתנועת "הבונד" לחייו וארגנו לו נתיב בריחה מפולין. בדצמבר 1939 הוא הגיע לבלגיה ובשנה שלאחר מכן הוא נאם בפני פגישה של "האינטרנציונל הסוציאליסטי" בבריסל ותיאר את השלבים המוקדמים של הרדיפה הנאצית אחר יהדות פולין.

ב-19 באפריל 1943 דנו נציגי ממשלות בריטניה וארצות הברית בברמודה במצב היהודים בשטחים הכבושים על ידי הנאצים באירופה. בצירוף מקרים, באותו היום ממש  ניסו הנאצים לחסל את קבוצת  היהודים האחרונה בגטו ורשה ונתקלו בהתנגדות בלתי צפויה. לימים נודעה ההתנגדות כמרד גטו ורשה.

בתחילת חודש מאי התבררה חוסר התועלת בהחלטות הוועידה בברמודה. מספר ימים לאחר מכן קיבל זיגלבוים ידיעה על דיכוי מרד גטו ורשה וחיסולו הסופי של הגטו .

ב-12 במאי פתח זיגלבוים את ברז הגז בדירתו בלונדון והרג את עצמו כמחאה על המחדל של בעלות הברית על הנעשה בשואה.

בחודש מאי 1996 הוצב לוח זיכרון לזכר זיגלבוים ליד ביתו בלונדון. יצירתו של לוח הזיכרון הייתה פרויקט משותף של "הבונד" ושל "הקבוצה הסוציאלית היהודית". בקרב אלה שהשתתפו בהסרת הלוט מעל הלוח השתתפו בני משפחתו של זיגלבוים, השגריר הפולני וראש עיריית הסיטי של וסטמינסטר. מדי חודש מאי נאספים תומכים של שמואל זיגלבוים כדי לציין את זכרו.

יוצר הזיכרון

פז איטם

קשר לדף הזיכרון מתנדב/ת

משפחה ומכרים

1 משפחה ומכרים
פז איטם
פז איטם