דוד גור
David Gur - Endre Grósz
(1926)

Short Biography

Spouse (Wife) נעמי (Wife) נעמי

Born Okány Lived רמת גן

סיפור חיים

דוד גור (1926) נולד בשם אנדרה גרוס (Grósz Endre) בכפר אוקאן' (Okány ) בהונגריה. בשנת 1939 החוקים האנטי-יהודיים שללו את רישיון אביו כסוחר תבואה. לימודי אחותו, מרים, תלמידת תיכון, הופסקו כדי שתעזור בפרנסת המשפחה. דוד המשיך ללמוד. אחרי סיום הבגרות בגיל 17 עבר לבודפשט (Budapest), שם עבד כשוליית בנאי ובמקביל למד שרטוט טכני. בספטמבר 1943 הצטרף  לתנועת "השומר הצעיר"  שפעלה באופן בלתי לגלי. אחרי הכיבוש הגרמני של  הונגריה ב-19.3.1944 צורף לצוות בית המלאכה לניירות מזוייפים. במרוצת הזמן פעל כאחראי על בית המלאכה המרכזי של מחתרת תנועות הנוער הציוניות בהונגריה. המחתרת קמה ביום כניסת הגרמנים להונגריה ופעלה בכל האמצעים להצלת שארית יהדות אירופה, שרידי יהדות הונגריה, מול מכונת ההשמדה של המשטר.

פעילותו של דוד גור כאחראי על בית המלאכה הקיפה את כל קשת העשייה של המחתרת. התעודה הנכונה היתה הנשק היעיל והתחמושת לכל המבצעים ובית המלאכה סיפק את האמצעים לכל הפעילויות של תנועות הנוער הציוניות במחתרת שפעלו ביחד שכם אל שכם.

כגון: 

אריזציה – ציוד בוגרי תנועות הנוער הציוניות בתיעוד נוצרי, על מנת שבזהותם החדשה יוכלו לשרוד, לפעול ולהציל אחרים.

שליחויות לערי השדה  ולמחנות עבודות כפייה – חברי תנועות הנוער יצאו אל הקהילות היהודיות המנותקות להביא להן את המידע על העומד להתרחש: על הגטואיזציה ועל הגרוש. לצעירים היהודים הציעו כסף, תעודות וכתובות בבודפשט – כאמצעי מילוט.

הטיול  - הונגריה הייתה מוקפת במדינות כבושות ע"י הגרמנים. התקווה היחידה הייתה למצוא פתח בכיוון הים השחור שבחופי רומניה. המחתרת ארגנה, בעזרת ניירות מזוייפים, גניבת גבול לרומניה של אלפי יהודים צעירים והצלתם מהשמדה.

בתי ילדים  - בבודפשט, אלפי ילדים יהודים שהוריהם גורשו, נשארו לבדם. המחתרת התגייסה, הקימה בתי ילדים, קלטה אותם והגנה עליהם. צוותי בתי הילדים פעלו באמצעות תעודות מזוייפות. המאבטחים שליוו את שיירות המזון לבתי ילדים, התחזו באמצעות תעודות מתאימות לחיילים, לאנשי "צלב החץ".

סיוע להתארגנויות לא-יהודיות אנטי-נאציות. על פי בקשתם של נציגי קבוצות אנטי-נאציות  מקומיות סיפק בית המלאכה המרכזי  תעודות כדי לאפשר להתארגנויות פעילות במחתרת.

בכדי לבצע את כל פעולות ההצלה ולספק את התיעוד הדרוש ובזמן פעלו אנשי בית המלאכה המרכזי תוך סיכון מתמיד וצורך לנדוד פן יתפסו.

בדצמבר 1944, בעת המתקפה הרוסית על בודפשט, בית המלאכה, כולל הציוד המלא ושלושה מאנשי הצוות, ביניהם דוד גור, נתפסו ע"י קלגסי "צלב החץ".

אנשי הצוות נחקרו ועונו. אחד מהם, מיקי לנגר (Langer Miki), הוכה עד מוות. השניים הנותרים הועברו לבית הסוהר הצבאי המרכזי. במבצע נועז שיחררה הנהגת המחתרת את צוות בית המלאכה עם עוד 118 כלואים, אנשי מחתרת ויהודים. מבצע השחרור נעשה בעת המצור על בודפשט, שלושה שבועות לפני שיחרור פשט (Pest) ע"י הצבא הרוסי.

לפי הערכת היסטוריונים כ-20,000  אנשים נמצאו בצד הארי של בודפשט המשוחררת וברשותם תעודה זו או אחרת מתוצרתו של בית המלאכה, מייסודה של מחתרת תנועות הנוער הציוניות בהונגריה.

אחרי תום המלחמה נודע לדוד גור שאביו נרצח באושוויץ (Auschwitz). אמו ואחותו שרדו את אושוויץ ואת מחנות המוות, חזרו להונגריה ומאוחר יותר עלו לישראל.

בין השנים 1945- 1949 דוד גור פעל בהנהגת תנועתו ובמוסדות ציוניים  כגון, הפועל, ההגנה, ארגון התגייסותם של צעירים יהודים למלחמת השחרור בארץ. בראשית 1949 המשטר הקומוניסטי אסר את הפעילות הציונית בהונגריה. דוד גור כמפקד "הבריחה" האחרון היה אחראי על העלייה הבלתי לגלית מהונגריה של חניכי-בוגרי תנועות נוער ופעילים ציוניים. שוב פעל במחתרת. הפעם במשטר קומוניסטי! דוד גור עבר את הגבול עם אחרוני תנועות הנוער הציוניות, בצורה בלתי לגלית, דרך צ'כוסלובקיה ואוסטריה והגיע לארץ באוגוסט 1949.

דוד גור סיים את לימודיו ב-1956 בטכניון חיפה כמהנדס בניין. הקים משרד עצמאי לתכנון וניהול ביצוע של פרויקטים הנדסיים.

בשנות ה-80 ייסד, יחד עם ותיקי המחתרת, את 'העמותה לחקר תנועות הנוער הציוניות בהונגריה'. דוד גור יו"ר פעיל של העמותה מאז הווסדה. העמותה פרסמה מעל עשרים ספרים בשפות עברית, אנגלית והונגרית, הפיקה 7 סרטים דוקומנטריים, בנוסף להרצאות, מאמרים וכנסים. העמותה פעלה והשיגה את הכרת ממשלות הונגריה בקיומה ובפעילותה של "המחתרת" בהונגריה בשנת 1944 ע"י מתן "אות העוז" בת"א ל- 139 אנשי מחתרת לשעבר או למשפחותיהם (1998, 2002, 2004). דוד גור זכה בפרסים בהונגריה: מדלית הזיכרון ע"ש פאל דמין' (Demény Pál emlékérem, 2004), פרס ע"ש מיקלוש רדנוטי (Miklós dij, 2006 Radnóti), פרס ע"ש שאנדור שייבר (Scheiber Sándor dij, 2013). יש לראות את מתן הפרסים האלה לדוד גור כמייצג את כל אנשי "המחתרת" וחברי "העמותה" גם יחד.  זו "העמותה" היחידה מסוגה בארץ ובעולם המאגדת תחת קורת גג אחת את כל הזרמים של תנועות הנוער הציוניות שפעלו ביחד במחתרת להצלת יהודים, מול המשטר הרצחני.

דוד גור נשוי לפרופ' נעמי גור, פסיכולוגית, להם שלוש בנות, עשרה נכדים וחמישה נינים. 

 

כתב: דוד גור  - קורות חיים                                                  מארס 2017

 

ביבליוגרפיה נבחרת: 

 

עדותו של דוד גור בתוך: רפי בנשלום, נאבקנו למען החיים, ספרית הפועלים 1978, עמ' 176 – 205.

David Gur's Testimony, In: Rafi Benshalom: We Struggled for Life, The Society for the Research of the History of the Zionist Youth Movement in Hungary,  2001,  pp. 135 – 160.

 

אלי נצר (עורך), דוד גור, אחים להתנגדות ולהצלה, העמותה לחקר תנועות הנוער הציוניות בהונגריה, 2004.

Eli Netzer (Editor), David Gur, Brothers for Resistance and Rescue, The Underground Zionist Youth Movement in Hungary during WW II, 2007. The Society for the Research of the History of the Zionist Youth Movement in Hungary.

Gur Dávid, Együtt az ár ellen,  (Hungarian. Together Against the Tsunami) Budapest: Pesti Kalligram Kft, 2015.

מהדורה מורחבת, מעודכנת של 'האחים..' , כולל נספחים ואנציקלופדיה של מילים, מושגים ומוסדות שלא קיימים היום.

 

דוד גור, שליחויות מטעם תנועות הנוער הציוניות בהונגריה ב-1944, ילקוט מורשת מס' 77 - 60 שנה לשואת יהודי הונגריה, אפריל 2004.

מהדורה מעודכנת משנת 2012.

David Gur, Missions of the Zionist Youth Movements in Hungary to the Provincial Cities in 1944, Yalkut Moreshet 60 Years After the Destruction of Hungarian Jewry, N0. 2. Winter 2004.

 

דוד גור, קיצור קורות מחתרת תנועות הנוער הציוניות בהונגריה, 1944, הרצאה ביום עיון ביד ושם, 15.3.2015.

David Gur, A Short History of the Zionist Youth Resistance Movement in Hungary, Lecture delivered at Yad Vashem in a symposium on "Jews Rescuing Jews Facing Annihilation", March 15 2015.

 

Prof. Géza Komoróczy, Dávid Gur, The Sándor Scheiber Prize, Lecture, March 2013.

Prof. Komoróczy Géza laudációja David Gurról a Scheiber Sándor dij

átadása alkalmából, Budapest,  2013 Március 5. (Hungarian Lecture)

 

Mezei András, Kilenc kedd, Budapest: Magvető Könyvkiadó, 1989,

pp. 16 -20. (Hungarian. (תשע ימי שלישי

 

Kádár Iván, Esszé történelmi oldalnézetből, Budapest: Magvető Könyvkiadó, 1989, P: 18 – 28. (Hungarian.(מסה מזווית היסטורית  

 

Benedek István – Vámos György: Tépd le a sárga csillagot, Budapest: Pallas Lap és Könyvkiadó, 1990, P: 69 – 93.

 (Hungarian. קרע את הטלאי הצהוב)

 

Dávid Gur, Emlékezés, Iratcsata az életért, A hamisitó műhelyben készült

igazolványok jegyzéke, Budapest: Holocaust füzetek 9, 1998.

A Magyar Auschwitz Alapitvány – Holocaust Dokumentációs Központ. Hungarian.  

(לזכור. קרב התעודות למען החיים. רשימת התעודות שהוכנו בבית המלאכה לניירות מזוייפים)

 

Gur Dávid, A cionista-ifjúsági mozgalmak ellenálló-mentő   tevékenysége1944-ben Magyarországon, In: Szécsi József (szerkesztő) Keresztény-Zsidó Teológiai Évkönyv, Budapest: Gondolat Kiadó-Keresztény-    Zsidó Társaság, 2009.

(פעולות התנגדות-ההצלה של  תנועות הנוער הציוניות בהונגריה ב-1944)

Gur Dávid, Ellenállás-mentés, Hetek, Október 31 2014, pp. 22-23.

 (Hungarian. התנגדות-הצלה) 

Gur Dávid, Ellenállás, In: Kiálts rám s fölkelek. Tanulmánykötet a

Holokauszt 70, évfordulója alkalmából, Budapest: Hetek Könyvek  2014, pp. 232 – 242. (Hungarian. התנגדות)


יוצר הזיכרון

נעה גדרון

קשר לדף הזיכרון Friend / Pal

משפחה ומכרים

1 משפחה ומכרים
נעה גדרון
נעה גדרון