שרלוטה סלומון

(1917-1943)
Date of death : 10/10/1943Place of death : ברלין
Place of Burial : בגרמניה - Plot No. -
Display Map

Short Biography


Born ברליןLived

סיפור חיים

(ביני לבין המונצחת אין קרבה משפחתית)

 

קצת על סלומון שרלוט:

שרלוט נולדת בתאריך 16.04.1917, בברלין שבגרמניה. היא עסקה באומנות, הייתה נחשבת לציירת טובה ואהבה את המקצוע שבו עסקה. במהלך מלחמת העולם השנייה לא גרה בגרמניה אלא אם סבא וסבתא שלה בצרפת עד שהם מתו. ב-10.10.1943 נרצחה בגרמניה לאחר שחזרה מצרפת.

 

מידע על סלומון שרלוט לפני המלחמה:

שרלוט הייתה בת למשפחה יהודית מתבוללת מהמעמד הגבוה. אמא שלה הייתה פטריוטית ששירתה כאחות במלחמת העולם הראשונה. אמה התאבדה כשהייתה בת 9.

הנאצים עלו לשלטון כשהייתה בת 16 ומאז סירבה ללכת לבית הספר, היא המשיכה לעסוק בציור, ובשנת 1935 הצליחה להתקבל לאקדמיה לאומנות בברלין ובהמשך השלטון שהצר את צעדיהם של היהודים סיכן אותה והפסיקה את הלימודים.

 

מידע על סלומון שרלוט בזמן המלחמה:

(להבנת הקטע הבא-מלחמת העולם השנייה התרחשה ב1939-1945)

1939, תחילת המלחמה, אביה התחתן שנית עם יהודייה, הוא נעצר ונשלח למחנה ריכוז-זקסהאוזן. הוא נעצר מכיוון שמקצועו כרופא לא הועיל לא יותר ב-״ליל הבדולח״. אשתו חילצה מאותו מן מחנה ההשמדה בשלום, משמה החליטו לברוח להולנד ואביה החליט לשלוח את שרלוט להוריה של האימא (הביולוגית) שגרים בדרום צרפת.

אצל סבא וסבתא שלה המשיכה לעסוק באהבתה לציור ואפילו התקדמה אצלם. שרלוט התחילה להעביר רמזים מהחיים שלה אל הציורים שלה, היא הבינה איך לשלוט על ציוריה ולצייר בתבונה, ואפילו החלה לצייר סיפורים שסיפרו לה סבא וסבתא שלה למשל את הפגישה הראשונה של אימא ואבא שלה.

לאחר תקופה סבתא שלה התאבדה, והסבא שלה מת מזקנה, ובקיץ 1943 (עדיין מתרחשת המלחמה בגרמניה כשהיא נמצאת בצרפת) היא התחתנה עם מהגר יהודי-אוסטרי מצ׳רנוביל בשם אלכסנדר נגלר לאחר שהרתה לו.

כנראה שרישום נישואיהם בעירייה הוא זה שאפשר לגרמנים לעקוב אחריהם. כמה חודשים מאוחר יותר, בספטמבר, כאשר הגיעו הנאצים לדרום צרפת נלקחה עם בעלה למחנה ריכוז דראנסי הסמוך לפריז ומשם נשלחה בתחילת אוקטובר 1943, למחנה ההשמדה אושוויץ.

בזמן הזה שרלוט הייתה במהלך ההיריון החודש החמישי ונראה שנרצחה בתאי גזים עם הגעתה למחנה. בעלה נפטר לאחר כמה חודשים עקב זה שלא הצליח לשרוד את עבודות הכפייה של הנאצים.

 

כיום על סלומון שרלוט:

למרות ששרלוט לא שרדה את המלחמה, יצירותיה מוצגות במוזיאון להיסטוריה יהודית באמסטרדם, שלשמה הוריה (אבא שלה ואמה החורגת) הגיעו כדי להביא את יצירותיה.

בשנת 2006 יצירותיה הוצגו ביד ושם בירושלים.

בשנת 2014 יצא לאור בצרפתית ספרו של דויד פו אנקינוס ״שרלוט״ אודות חייה, ספר זה זכה בפרס רנודו, ובפרס גונקור ומכר מעל ל-380,000 עותקים.

יוצר הזיכרון

אלמוג סעדון

קשר לדף הזיכרון מתנדב/ת

קהילות

משפחה ומכרים

1 משפחה ומכרים
אלמוג סעדון
אלמוג סעדון