אריה דוניץ

(1929-2000)
Date of death : 2/24/2000Place of death : בת ים

Short Biography

Spouse (Wife) אביבה
Children (Son) יעקב יאקי
Siblings (Brother) יוחנן ינק (Brother) אברהם אדם

Born ברליןLived בת ים

סיפור חיים

"התעוררתי עם הבטחה להרפתקה"

 

יו"ר: יקי דוניץ, בנו של אריה דוניץ ממייסדי החברה

 

הפרויקט הראשון שלי: "הפרויקט הראשון של החברה היה בניין ברחוב ירושלים 61 בבת ים. ביום שבת בבוקר בשנת 1960, אבא שלי העיר אותי עם הבטחה להרפתקה. גרנו אז ברחוב הרצל בבת ים, בבית שכור סמוך לשפת הים. הלכנו ברגל לאתר בנייה שבו יצקו זה עתה את הגג הראשון. טיפסנו על גבי סולם מאולתר (הייתי אז ילד בן חמש!) אל הגג הטרי.

 

"אבי לא בזבז זמן: הוא ניגש מיד לברז סמוך שאליו מחובר צינור גומי ארוך, ובמפתח מיוחד שהוציא מכיסו פתח את המים והחל להשקות את הבטון של הגג. הוא הסביר לי שקיבל הזדמנות ממכר בשם יוסף קמינסקי להיכנס לשותפות לבניית בית משותף בבת ים. בבית יהיו 12 דירות, אנחנו נגור באחת מהן, דודי ינק ומשפחתו בדירה אחרת, והשותף קמינסקי בשלישית. את יתר הדירות נמכור, ואם נצליח להרוויח אולי נחליף את המקצוע מבעל מכבסה לקבלן בניין.

 

"בהמשך הגעתי לאותו אתר בנייה עוד כמה וכמה פעמים לפני שהסתיימה בנייתו בתחילת 1961. כפי שתכנן, עברנו להתגורר בבבניין בקומה השנייה. בקומת הקרקע נפתחה חנות חזיות שהחזיקה מעמד שנים רבות לאחר מכן. כך, החלטה אחת ב-1960 הפכה לחברה משגשגת שבנתה אלפי דירות במשך 55 שנים".

 

האם אתה יכול לציין הבדל משמעותי בין מה שהיה אז לדרך שבה אתם פועלים כיום?

"הייתי עושה בדיוק אותו דבר. בעצם, אולי הייתי שם לילד קסדה על הראש לפני הכניסה לאתר הבנייה".

 

האם אתה יכול לציין הבדל משמעותי בין מה שהיה אז לדרך שבה אתם פועלים כיום?

"היום הקבלן לא מגיע לבניין בשבת בבוקר כדי להשקות את הבטון הטרי - היום זה אחרת. ההבדל העיקרי בין אז ובין היום הוא לא בטכנולוגיה או בשיטות בנייה, כמו שניתן היה לחשוב. ההבדל העיקרי והתהומי הוא ברגולציה. כמות הבירוקרטיה, הבדיקות והאישורים הדרושים לבניית בניין - כל אלה הפכו בימינו למפלצת של ממש. אז, אפילו דירוג רשמי של קבלנים לא היה קיים".

יוצר הזיכרון

יעקב יאקי דוניץ

קשר לדף הזיכרון Son

משפחה ומכרים

1 משפחה ומכרים
יעקב יאקי דוניץ
יעקב יאקי דוניץ