לאדיסלב שוין

(1901-1945)
Date of death : 3/2/1945Place of death : Ebensee
Place of Burial : לא ידוע - Plot No. לא ידוע -
Display Map

Short Biography

Children (Son) משה שיין
Grand children (Grandson) עודד שיין
Camps אבנזה אושוויץ מאוטהאוזן

Born HumennéLived Humenné

סיפור חיים

לאדיסלב שוין נולד ב9.1.1901 בעיירה קטנה הומנה שבסלובקיה. הוא עבד בחנות בעיירה.
במאי 1944 התקבלה הוראה של משרד הפנים בסלובקיה, לגבי העיירה הומנה, לפי הוראה זאת משפחת שויין – לדיסלב-האב, אשתו, אנריך בנו (לימים שינה שמו למשה), ומלאניה (בתו) חייבים לעזוב את העיירה עד ה 11/05/1944.

לפי הצו המשפחה אמורה היתה לעבור לגטו יהודי בטרנצ'ין.
דרשו מהמשפחה להשאיר את חפציהם למשמרת ואמרו להם שיחזירו להם אותם, אך אחרי המלחמה כשהם חזרו לעיירה, לא נשאר כלום מחפצים אלה.
הם השאירו, בין היתר: מגהץ, מיטת ילדים קטנה לבנה, שמיכות ודברים מאוד אלמנטאריים.

ממסמכים אשר בידי בנו, משה,נמצא אישור ב2/8/1944 ללאדיסלב לנסוע למקום עבודה בבניין בבראטיסלבה(עיר הבירה של סלובקיה), מגטו טרנצ'ין ששם התגוררו. לפני שהעבירו אותם לטרנצ'ין, לאדיסלב, עבד בהנהלת חשבונות אך אחרי הגירוש, הוא עבד בברטיסלבה כפועל בניין.ישנו עוד מסמך של מקום העבודה של לאדיסלב בברטיסלאבה המאשר שהיהודי לאדיסלב שויין התקבל לעבודה ב 13.06.1944.

יום אחד לאדיסלב לא חזר הביתה מעבודתו. הוא היה בעיר, ככל הנראה, מחוץ לגטו, כנראה שמישהו הצביע עליו שהוא יהודי ואז העלו אותו על משאית. כשהבינה זאת אשתו, ככל הנראה היא ברחה לכפר.

לאדיסלב עבר למחנה הריכוז סרד שבסלובקיה. בנובמבר 1944 הועבר לאושוויץ. ב18.1.1945 הועבר למחנה הריכוז מאוטהאוזן שבאוסטריה ושם נפטר ב2.3 בבית החולים שבמחנה הריכוז אבנזה. היה בן 43. לא ברור מדוע הועבר לאדיסלב ממחנה ריכוז אחד לשני, אולי בשל מצבו הבריאותי, אולי לאור צעדת המוות שאולי לקח בה חלק ואולי בגלל שרצו לקראת סוף המלחמה להעביר את היהודים למחנות ריכוז "פעילים" כדי להמשיך לנצל אותם לעבודות כפייה.
יוצר הזיכרון

חן יוגב

קשר לדף הזיכרון Friend / Pal

קהילות

משפחה ומכרים

1 משפחה ומכרים
חן יוגב
חן יוגב