דוד בן נפתלי בומץ
Ben
(1872-1942)
Date of death : 1942Place of death : חלמנו

Short Biography

Camps חלמנו

Born זדונסקה- וולה רחוב Rynek מספר 6, פוליןLived זדונסקה- וולה רחוב Rynek מספר 6, פולין

סיפור חיים

הסיפור של לאה ולד (אחיינית של דוד):

סבא שלי דוד, נולד וחי בעיר קטנה בשם זדונסקה וולה. העיר נמצאת במרחק של כשעה וחצי נסיעה מהעיר לודג'. בעיירה שלו היה ריכוז יהודי, והיום ניתן אפילו לבקר בבית קברות יהודי שהאנשים שקבורים בו נפטרו כמובן לפני מלחמת העולם השנייה. בית הקברות סגור בשער וניתן להיכנס אליו רק עפ"י בקשה.

בתוך בית הקברות, ברחבה מיוחדת יש מצבה גדולה לזכר כל היהודים בעיירה שנרצחו בשואה.

כיום אין יהודים בזדונסקה וולה.

לפני מלחמת העולם השנייה עסקו רוב היהודים במסחר זעיר וגם לסבא שלי הייתה חנות קטנה לדברי סדקית (לפיג'מות, לבנים, גרביים, חוטים וכו'...) ממנה התפרנסה המשפחה. סבי ואשתו היו דתיים ולבשו בגדים אופייניים ליהודי פולין. סבי גם למד תורה ומי שהייתה בעיקר בחנות הייתה סבתי. כאשר פרצה המלחמה, ששת הילדים האחרים של סבי וסבתי היו כבר בעלי משפחות, נשואים עם ילדים. לא ידוע לי היכן בדיוק התגוררו, אבל כן ידוע לי שאחי אבי, קלמן עבר ללודג' ושם עבד במפעל לייצור שוקולד. סבי היה נשוי לאישה בשם רשה. היא ילדה לו את בנו הבכור, אבא, ואחר כך נולד אבי, משה. סבתי רשה מתה בלידת אבי. זמן קצר לאחר פטירתה של אשתו, התחתן סבי עם אחותה, פרל לאה. אישה זו ילדה לסבי שבעה ילדים והיא גם גידלה באהבה את שני הילדים הקטנים של אחותה (ביניהם את אבי משה). מכל תשעת הילדים נותרו בחיים רק שלושה: אבי- משה, אחיו הבכור- אבא ואחותם רבקה. אבי עלה לארץ בשנת 1923, בתקופת המנדט 

הבריטי ושלח לבני משפחתו אישורי עלייה לישראל (סרטיפיקטים). לצערנו הרב רק אחיו ואחותו החליטו לעלות לארץ וכך ניצלו. הוריו, ויתר ששת האחים והאחיות החליטו להישאר בפולין ונרצחו. שמות האחים והאחיות שנרצחו: קלמן, יעקב, נפתלי, פולה, אסתר ושרה.

מחנה ההשמדה אליו הובלו רוב יהודי זדונסקה וולה היה מחנה ההשמדה חלמנו. מחנה זה נמצא במרחק לא גדול מהעיר והוא היה בין מחנות ההשמדה הראשונים שבהם הפעילו הנאצים תאי גזים. לאבי, משה, לא היה מידע לגבי תאריך הירצחם של הוריו בחלמנו, ומחנה ההשמדה בו נרצחו יתר בני משפחתו, אבל לצערנו ידוע שאף אחד מהם לא שרד ולא הצליח לצאת חי ממחנות ההשמדה.

בשנת 1956, כ-11 שנים לאחר סיום מלחמת העולם השנייה רשם אבי את הוריו ואת משפחתו ב"יד ושם" בירושלים. 

יוצר הזיכרון

רותם אשתר

קשר לדף הזיכרון מתנדב/ת

קהילות

מחנות

משפחה ומכרים

1 משפחה ומכרים
רותם אשתר
רותם אשתר