אהרון מצקין

(1911-1941)
Date of death : 1941Place of death :

Short Biography

Parents (Father) מצקין יוסף (Mother) מצקין זיסל
Siblings (Brother) מצקין יהודה (Brother) מצקין נתן (Brother) מצקין צבי

Born וידז'Lived וידז'

סיפור חיים

יוסף וזיסל מצקין חיו בעיר וידז' שברוסיה (בגבול פולין). בוידז' גידלו יוסף וזיסל את ארבעת בניהם יהודה, צבי (סבא שלי), נתן ואהרון. המשפחה היתה מאוד עשירה והיה לה בית חרושת לעורות ופרוות. עבור יוסף, אביו של סבי, עבדו ציידים בכל רחבי רוסיה. את העורות המעובדים והפרוות הוא שלח בקרונות לאירופה ומשם גם לארה"ב. בנוסף לכך היה למשפחה בית כלבו.

בתקופת מלחמת העולם הראשונה ברחה המשפחה מוידז', עקב פוגרומים שהיו באזור ופרעות ביהודים. המשפחה שהתה תקופה מסויימת במינסק ומשם עברה להתגורר בבקו אשר בגבול הקווקז. זיסל, אימו של סבי, שהיתה אישה דתיה, החליטה שהמשפחה צריכה לחזור לוידז' משום שבבקו לא התגוררו כמעט יהודים.

בשנת 1922 עלה סבא שלי צבי, לארץ ישראל כילד. אימו ואביו (זיסל ויוסף) ושלושת ילדיהם האחרים (יהודה, נתן ואהרון) חזרו להתגורר בוידז' לפני פרוץ מלחמת העולם השניה.

בין השנים 1942-1943 נשרפו זיסל ויוסף בביתם אשר בוידז' ע"י הנאצים ועוזריהם וכל רכושם נגזל.

יהודה הבן הבכור במשפחה, היה נשוי לרבקה מבית שפירא והיה להם ילד. ליהודה היתה מכונית מפוארת (יחסית לאותה תקופה) ונהג אישי. באחת הנסיעות היה הנהג שיכור והוא נכנס בקיר. הנהג נהרג ויהודה, אחיו של סבי, נפצע קשה. במלחמת העולם השנייה הוא נתפס יחד עם אישתו ובנו ע"י הנאצים ועוזריהם והוצאו להורג.

סבי צבי היה הבן השני – הוא עלה לארץ כילד בשנת-1922. הוא גר בארץ וסיים בהצטיינות את הגימנסיה רחביה בירושלים (מחזור שני) טרם המלחמה למד רפואה באוניברסיטת "היידלברג" בגרמניה והתכתב עם משפחתו אשר בוידז'. בזמן מלחמת העולם השנייה שירת כקצין רפואה בצבא הבריטי.  אחרי המלחמה נבחר סבי צבי ליו"ר הראשון של קהילת וידז' בישראל.

נתן הבן השלישי, ביקר בישראל בגיל 23 (הוא שהה בארץ כחצי שנה). לאחר שפג תוקף הרשיון הבריטי לשהותו בארץ, שלח אותו סבי-צבי לירושלים אל חבר קרוב שלו שהיה בעל קשרים. אותו אדם לא יכול היה לעזור לסבי במתן ויזה לאחיו נתן או לפחות בהענקת שהות בארץ. לבסוף חזר אחיו של סבי לרוסיה . נתן לא הספיק לחזור לעיר מגוריו וידז'. בזמן שהיה בדרכו חזרה, פרצה מלחמת העולם השניה. נתן נשלח למחנות ההשמדה.

סיפור זה גרם מועקה גדולה לסבי-צבי כל חייו. הוא הרגיש אשם ואחראי למותו של אחיו. הוא טען שאם היה עושה קצת יותר מאמץ להשיג לאחיו נתן את הויזה – יתכן ולא היה נרצח.

האח הצעיר במשפחה היה אהרון. עם פרוץ מלחמת העולם השניה הוא חלה בדלקת ריאות קשה. הוא נתפס כמו שאר בני המשפחה ע"י הנאצים ועוזריהם והוצא להורג.  

יוצר הזיכרון

מורן מקין

קשר לדף הזיכרון relative

משפחה ומכרים

1 משפחה ומכרים
מורן מקין
מורן מקין
טסט
+++++