הדסה שטימלר

Short Biography

Children (Son) אשר שטימלר

Born לייפציגLived

סיפור חיים

יוסף שטימלר הוא סבי מצד אבא. הוא נולד בעיר לייפציג שבגרמניה, בה חיו כ-13,000 יהודים. הוא מספר שהיה שם בית ספר יהודי עממי וריאלי ושהייתה שם גם תרבות טובה. להוריו של סבי הייתה חנות לבגדי גברים. סבי ומשפחתו גרו בבית גדול ברחוב הומבולדט שבלייפציג.

סבי ברח בגיל 18 עם משפחתו (הוריו: אברהם וברכה ושני אחיו: יעקוב ויהודית) לארץ ישראל בשנת 1939, זמן קצר לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה, בשל רדיפות  הנאצים את היהודים בגרמניה. בדרכם לארץ נסעו סבי ומשפחתו ברכבת מגרמניה לבלגיה, משם ברכבת נוספת לצרפת, שוויץ ועד נמל טרייסט באיטליה, ומשם עלו על אונייה לארץ ישראל.

סבי ומשפחתו גרו שנה בעיר רמת-גן ולאחר מכן קנו קרקע ובנו בית בעיר רעננה (1940). הם הקימו משק עופות ועסקו בחקלאות.

במהלך כל שנות המלחמה סבי טיפל ועבד במשק, מאחר שאביו נפטר ממחלה, וכך סבי פרנס את המשפחה מחקלאות. משק העופות הפך לעסק משפחתי שנמשך עד ילדותו של אבי, וסבי עבד גם כבנקאי בזמן שסבתי, חנה, ניהלה את המשק.


בעיר דמביצה (Debitz) חיו בערך 30,000 תושבים, בניהם 13,000 יהודים.

העיר הייתה שייכת לאוסטריה, ולאחר מלחמת העולם הראשונה קיבלה פולין את האזור והפכה למחוז. בעיר היה בית משפט וגימנסיה.

 

אלימלך פרלמוטר היה הסבא של סבי. הוא היה נשוי לאישה שסבי לא הכיר וביחד הם הולידו שבעה ילדים: אשר, ליבה, שרה, אסתר, לאה, חיים והיה עוד ילד שסבי לא הכיר ולכן לא יודע את שמו. בקרב היהודים היה נהוג שבחתונה הגבר יקבל את שם משפחתה של האישה, ולכן אלימלך פרלמוטר קיבל את שם המשפחה של אשתו (ששמה הפרטי לא ידוע): שטימלר.

אלימלך פרלמוטר נרצח בעיר דמביצה שבפולין ע"י הנאצים (לא ידועים פרטי הרצח) בגיל 70 (1939). סבי מניח שאשתו נרצחה עימו.

ילדיו של אלימלך ניצלו, מלבד אשר שטימלר. ליבה ושרה היגרו לאמריקה, ואסתר, לאה וחיים עלו לארץ ישראל (לא ידוע כיצד).

 

אשר שטימלר היה בנו הבכור של אלימלך פרלמוטר. הוא היה נשוי זמן קצר להדסה, עד יום הירצחם ולא היו להם ילדים. אשר והדסה נרצחו בעיר דמביצה שבפולין בשנת 1940. לא ידועים פרטי הרצח.יוצר הזיכרון

גל זלכה

קשר לדף הזיכרון מתנדב/ת

משפחה ומכרים

1 משפחה ומכרים
גל זלכה
גל זלכה