אברהם קליין

(1892-1944)
Date of death : 8/22/1944Place of death :

Short Biography


Born קישברדוLived

סיפור חיים

אברהם קליין ז"ל, אביה של יהודית בלום, נספה בשואה בשנת 1944, בהיותו כבן 52. מקום הירצחו לא נודע. הותיר אחריו אישה ו-4 ילדים, אשר שרדו את זוועות מחנות ההשמדה ועלו ארצה.  אברהם, יליד קישברדו הונגריה. התגורר עד למלחמת העולם השנייה  בבודבשט. עסק בסחר במזון.

 

מתוך תיעוד זיכרונותיה של יהודית בלום, בתו, מתקופת השואה וסיפור הישרדותה: "....ב-19 במרס 1944 נכנסו הגרמנים להונגריה ומכאן והלאה משתנים החיים. את בתי היהודים סימנו במגן דוד צהוב, הכריחו אותנו לענוד טלאי צהוב על דש הבגד, אסור היה לצאת לרחובות, פרט לשעות 11.00 עד 15.00.

את אבי לקחו למחנה עבודת פרך בהונגריה ואבד הקשר עמו.......".

מזיכרונותיה של יהודית בלום, ניצולת שואה:

"........את יום השחרור לא אשכח, 29 באפריל 1945......לא היה לנו קשר עם העולם החיצון. אירופה הרוסה לגמרי. הדואר לא בנמצא ולא הצלחנו לדעת דבר על גורל משפחתנו......כל הדרך הביתה כרסמה בליבי המחשבה: איפה אבא ??? איפה אמא ??? היכן אחי ??? מה קרה לשאר המשפחה המורחבת ???......".

"...נסענו למקום המפגש האחרון עם אמא לפני המלחמה ברחוב בבודבשט. של פגשנו את שני הבנים  של בעל החנות שאבי עבד בה. הם סיפרו כי אבא שלנו לא חזר.........".

"....כולנו חזרנו הבייתה, פרט לאבי, חבולים נפשית ופיזית, אך היינו ביחד והדבר החשוב היה לשקם את המשפחה. לא יכולנו להשלים עם העובדה שאיבדנו את אבא וככל שחלף הזמן והבנו שהוא לא יחזור, בכאב היה לכבד מנשוא........חזרתי הביתה שמחה ומאושרת.....אבל עדיין חיכיתי לאבא שלי. התאבלתי עליו כל דקה משעות היום והגעגועים כרסמו בי בחוזקה. גם כשכבר היה רגע קטן של אושר, חסרונו של אבא היה נורא.....".


יוצר הזיכרון

גל זלכה

קשר לדף הזיכרון מתנדב/ת

משפחה ומכרים

1 משפחה ומכרים
גל זלכה
גל זלכה