יוסף שנל

Short Biography

Parents (Mother) רוז'י איצקובי'ץ

Born בלז'ובהLived

סיפור חיים

העדות של סבא שלי- יונה אמתי, ניצול שואה מגרמניה

(הדברים כתובים בשפה שלו, לא ידעתי אם צריך לשנות)

כתוצאה מעלית האנטישמיות בהונגריה הועברנו אני אמי ואחותי לדירה, במסגרת ריכוז היהודים בבתים מסומנים. כתובת :  רח' צ'נגרי 64 ברובע שש בבודפשט.

באוקטובר 1944 הפשיסטים ההונגריים וחיילים גרמנים פרצו לביתנו ורצחו דיירים רבים פרט לאלה שהצליחו להסתתר וביניהם אמא שלי אחותי ואני שמצאנו מקלט בבוידם של השירותים בדירה. לאחר שהגרמנים יצאו מהדירה יצאנו מהמחבוא ונכנסנו למחבוא חדש במרתף פחם. כשישבנו במרתף הקמנו חומה של עצי הסקה ופחם שהסתירו אותנו.  הגרמנים הגיעו גם למרתף ואמרו שמי שיצא לא יהרגו אותו, כמובן שמי שהחליט לצאת מיד נרצח ומי שנשאר במחבוא ניצל. לאחר יום כאשר אמי הבינה כי הסכנה המיידית חלפה, יצאנו מהמרתף ונדהמנו לראות גופות של שכנים וילדים בגילי. מרגע זה כל דיירי הבית הנותרים הושפלו בצורות שונות ע"י הגרמנים והוכרחנו למסור דברי ערך ולסבול איומים.  באוקטובר 1944 יצא צו בו נשים בגילאים מסוימים נאלצו להתייצב ונלקחו ליעד לא ברור, איפשהו בדרך לאוסטריה. בין הנשים האלו גם אמי שבחרה להשאיר אותנו וכך נשארנו לבדנו אני בגיל 14 ואחותי בגיל 12. נשארנו באותה דירה יחד עם עוד ילדים בגילנו ומבוגרים שמפאת גילם לא נלקחו לעבודות פרך. מהדירה הזאת התגלגלנו לבתים כביכול מוגנים ע"י שגרירויות שונות ואיש הידוע בשם וולנברג שהיה מציל בעיקר ילדים יהודים.  בסופו של דבר נקלטנו אחותי ואני בבית יתומים משם נלקחנו לגטו בודפשט בו התמקמנו במרתפים ושם היינו כמה חודשים, בזמן הזה היינו עסוקים בחיפוש אוכל. מצב זה המשיך עד שיום אחד היינו עדים להתנקשות בין הצבא הגרמני לצבא הרוסי ששחררו אותנו.

בשנת 1945, לאחר שלא הצלחנו למצוא מי מהמשפחה, יצאנו שנינו במסגרת תנועת  "הנוער הציוני" לעלות ארצה כעולים בלתי לגליים וזאת דרך אוסטריה, איטליה, וקפריסין באונית המעפילים "מולדת", מסע שהסתיים בראשית 1947. הגענו ארצה עם האוניה לחיפה ומשם גורשנו בחזרה לקפריסין ע"י הצבא הבריטי שתפסו אותנו. בשנים שלאחר עלייתנו היינו עסוקים בחיפושים אחר המשפחה בתקווה שגם אותנו מחפשים ורק בשנת 1990 כשנסעתי עם אשתי להונגריה מצאתי דודה ושלושה בני דודים שמסרו שחקרו בעניין אמי והסתבר להם  כי אמי נרצחה .

חבר ילדות ודייר של אותו בניין בהונגריה מסר לי גלויה שנשמרה על ידיו קרוב ל50 שנה שנכתבה ע"י אמי מגבול הונגריה אוסטריה.

בעת הביקור בהונגריה הצבתי לוח זיכרון בבית הכנסת הגדול של בודפשט ואף הונצח שמה של אמי בעץ החיים בחצר בית הכנסת.


יוצר הזיכרון

גל זלכה

קשר לדף הזיכרון מתנדב/ת

משפחה ומכרים

1 משפחה ומכרים
גל זלכה
גל זלכה