אברהם קראץ

(1904-1941)
Date of death : 1941Place of death :

Short Biography

Parents (Mother) שרה קראץ
Siblings (Sister) ציפורה קראץ (Sister) חנה קראץ (Brother) מיכאל קראץ (Sister) רחל קראץ
Camps טרנסניסטריה

Born Lived טרנסניסטריה

סיפור חיים

סיפורה של חנה פורת:

נולדתי  בשנת 1929 בעיר בריצ'אן בבסרביה. כשנולדתי קראו לי הורי בשם הנייה. שמי הוחלף לאניה כאשר עבדתי במחנה טרסניסטריה, ובהמשך הוחלף ע"י נציגי הסוכנות היהודית לחנה.

שלחו אותנו למחנה טרסניסטריה שבאוקראינה. לפני כן, הלכנו ברגל תקופה ארוכה ללא מים וללא אוכל, במשך חודשים ארוכים. אלפי אנשים צעדו יחד איתנו, ורובם מתו בדרך. כשהגענו לטרנסניסטריה,פינו את החזירים מהדיר שלהם, והכניסו אותנו במקום. כ-1800 איש בדיר. איפה שהיה ניתן, עשינו את צרכינו ללא כל פרטיות. בכיתי. לא בכיתי עקב העובדה שאנשים מתים מול העיניים שלי.בכיתי משום חוסר הידיעה מתי יגיע זמני למות ואיך. כאשר נתנו לי אישור לעבוד, באישור לעבודה נתבקשתי לומר את שמי, אך הרושמים סירבו לאשר את השם הנייה ורשמו אותי בשם אניה. בשם הזה עבדתי במחנה.

בחורף הראשון מתה כל משפחתי חוץ ממני ומאחותי הגדולה. זו הייתה תקופה של 3 וחצי שנים. חליתי משום ששכבתי במחנה ללא כל מעש הרבה מאוד זמן ועקב כך, הורידים שלי התנפחו וגדלו. לא יכולתי לקום וללכת, הייתי צריכה לזחול. אחותי טיפלה בי ועשתה לי מסאג'ים וזה כל כך כאב. צרחתי מכאבים. לאט לאט הבראתי .

ככה עברה תקופה קשה מאוד,עד שהרוסים שחררו אותנו ובישרו לנו שאנחנו חופשיים לעשות כרצוננו ולחזור הביתה. אך הבית היה רחוק מהמחנה. לא היתה ברירה אלא לחזור שוב את הדרך הארוכה שארכה חודשים.. ובכל מקום אשר תפס אותנו הלילה, אירחו אותנו הגויים לישון אצלם.

אחרי המלחמה חזרתי לעיר הולדתי. נציגי הסוכנות היהודית, אספו את היתומים כדי לשלוח אותם לארץ ישראל,. בזמן הרישום הם שינו את שמי לחנה משום שטענו שבאידיש אניה המשמעות זה חנה. החל מאז אני נושאת את שמה של אחותי חנה שמתה במחנה. (כאשר שחררו את המשפחה מהמחנות שאלו מי מהילדים של אברהם ושרה קראץ' נשארו בחיים, נאמר להם שחנה ועליזה נשארו בחיים, ובעצם מי שנשארו זאת חנה שנולדה למעשה בשם הנייה ולא אחותי שנרצחה במחנה)


יוצר הזיכרון

גל זלכה

קשר לדף הזיכרון מתנדב/ת

קהילות

משפחה ומכרים

1 משפחה ומכרים
גל זלכה
גל זלכה