קלמן קליימן

(1920-1982)
Date of death : 1982Place of death :

Short Biography


Born העיר רוקיטנה שבמחוז וולין Lived

סיפור חיים

הדמות המונצחת- קלמן קליימן

 

תאריך לידה- תאריך ויום לא ידועים. נולד בשנת 1920.

תאריך פטירה- שנת 1982.

מקום לידה- העיר רוקיטנה שבמחוז וולין שבפולין.

מקצוע- נגר.

מקום מגורים במהלך המלחמה- לודג', פולין, אוזבקיסטן, גאורגיה.

סיפורה של הדמות לפני המלחמה- קלמן נולד ברוקיטנה שבפולין והיה הילד השני מחמישה ילדים. הוא היה נגר כמו אביו יעקב. שנתיים לפני פרוץ המלחמה, כשהיה קלמן בן 17 הוא עזב את ביתו ועבר להכשרה ציונית בלודג' לקראת עלייה לארץ ישראל. כשהיה בן 9 פרצה מלחמת העולם השנייה.

סיפורה של הדמות במהלך המלחמה- כשהחלה המלחמה קלמן היה ללא משפתחו בלודג'. כאשר הפולנים החלו לרדוף אחר היהודים ברח קלמן והצטרף לפרטיזנים ונדד איתם ביערות בין פולין לברית המועצות. במהלך בריחתו ביערות תפסו הרוסים  אותו וחשבו שהוא מרגל. הווא נכלא ולמשך תקופה ארוכה עבר עינויים קשים ביותר שכללו מכות חשמל בראש, מריטת שערות ראשו ובעיטות בראש.  קלמן אמנם נשאר בחיים אך נפגע במוחו והזדקן טרם עת. בשלב מסוים ברח קלמן מהכלא הרוסי ונדד דרומה עד לאוזבקיסטן. אות החיים הראשון ממנו היה ביולי 1943 מאוזבקיסטן. הוא שלח מכתב ותמונה שלו ועל אף היותו אז רק בן 23 ניבט מהתמונה אדם זקן, רזה, קירח ומוכה. קלמן המשיך בנדודיו במהלך המלחמה והגיע 
ב-1944 לעיר טיביליסי שבגאורגיה, שם המשיך בנסיונות לשרוד עד סוף המלחמה. שם גם פגש את אשתו אסתר, שהייתה על ערס דווי ואת אמה פרומה. אסתר הייתה חולה מאוד עקב התלאות שעברה במהלך ניסיון הישרדותה וקלמן סעד אותה והחזיק אותה בחיים. שם התחתנו ב- 1944 במהלך המלחמה ושם נולד בנם היחיד יעקב ב-1945. שלושת אחיו של קלמן נספו וכך גם הוריו. אחותו הגדולה (סבתא רבתא שלי, שרה), שהייתה גם היא בהכשרה שנתיים קודם לכן, הספיקה לעלות לארץ לפני פרוץ המלחמה.

סיפורה של הדמות לאחר המלחמה- קלמן, אסתר, פרומה ויעקב בן השנה עלו לארץ 
ב-1946 והשתכנו בקריית מוצקין. קלמן עשה מאמצים ניכרים להשתקם ועבד בנגרות כמו אביו, אך סבל בכל חייו מכאבי ראש עזים. אבי זוכר כי כשהיה קטן חזר קלמן ואמר לו שכדי לשרוד בחיים- בן אדם צריך מקצוע. הוא זוכר אותו כאדם טוב ואדיב, חכם שתמיד דאג לילדים הקטנים. אסתר, אשתו של קלמן, לא התאוששה והמשיכה את חייה תוך בריאות רופפת. עד ימיה האחרונים קלמן סעד אותה. קלמן נפטר ב- 1982 בקרית מוצקין בהיותו בן 62 שנים בלבד. בשנותיו האחרונות פגיעתו המוחית התבטאה במחלת הפרקינסון ואלצהיימר. בנו יעקב נפטר ב-2010. הוא הותיר אחריו שלושה ילדים ומספר נכדים.

יוצר הזיכרון

שיר אפרת

קשר לדף הזיכרון relative

משפחה ומכרים

1 משפחה ומכרים
שיר אפרת
שיר אפרת