יאן זבינסקי

(1897-1974)
Date of death : 3/26/1974Place of death : ורשה

Short Biography


Born ורשהLived ורשה

סיפור חיים

בחרתי בסיפור ההצלה הזה מכיוון שהכותרת "מסתור בכלובי חיות" נשמעה לי ממש מעניינת ומיוחדת משאר סיפורי ההצלה.

יאן ואנטוניה ז'בינסקי היו בעל ואישה, מנהלי גן החיות של ורשה. בערב הכיבוש, הגרמנים אשר שחטו את כל החיות בגנים מינו את יאן למפקח הגנים הראשי של ורשה, דבר שנתן לו את האפשרות לבקר בגטו ורשה בכל זמן על מנת לבדוק את מצב הצמחייה בין החומות. את זאת הוא ניצל בשביל לשמור על קשרים עם ידידים ועמיתים יהודים ועזר להם לברוח מהגטו ולמצוא מקומות מסתור בגן החיות. יאן הציל עשרות יהודים במהלך השנים, כאשר הסתיר אותם בכלובי חיות שהתרוקנו מבעלי חיים ואף שמר עליהם בעת התקפות האוויר על ורשה. יאן הסתיר אותם בכלובים עד שמצאו מקלט קבוע, תחילה דאג להם כלכלית בעצמו ורק אחר כך קיבל מימון מהוועד היהודי. בנוסף יאן שמר כ-12 יהודים בביתו הפרטי. יד ימינו במבצע המסוכן הייתה אשתו של יאן, אנטוניה. אנטוניה הייתה סופרת ידועה בפולין. יאן היה פעיל במחתרת הפולנית ואף השתתף במרד ורשה הפולני באוגוסט-ספטמבר 1944, לאחר דיכוי המרד הוא נשבה ונלקח לגרמניה. אשתו אנטוניה המשיכה את מלאכת הצלת היהודים גם לאחר מכן.

ב23 באוגוסט 1939 פולין נכבשה בחלקה על ידי גרמניה ובחלקה על ידי הסובייטים. אך ב22 יוני 1941 הופר ההסכם כשהחל מבצע ברבוסה ופולין נכבשה כולה על ידי הגרמנים. בפולין הגרמנים שלטו באופן ישיר אך פעלו שם גם מחתרות כגון הארמיה קריובה, אליו השתייך ז'בינסקי.

יאן החביא כ- 150 יהודים בגן החיות תוך סיכון חייו ומעמדו. בסופו של דבר הוא נתפס כתוצאה מהשתתפותו במרד ורשה הפולני, אך אשתו המשיכה את עבודתו לאחר מכן...

הוא ואשתו קיבלו את תואר חסידי אומות העולם ב1965 והוא אף הגיע לביקור בישראל והשתתף בטקס נטיעת עץ בשדרת חסידי אומות העולם. 

יוצר הזיכרון

מיה שחם

קשר לדף הזיכרון מתנדב/ת

משפחה ומכרים

1 משפחה ומכרים
מיה שחם
מיה שחם