טוסיה אלטמן
tusia tauba altman
(1918-1943)
Date of death : 5/26/1943Place of death : ליפנו

Short Biography

Camps ורשה

Born ליפנוLived ליפנו

סיפור חיים

 טוסיה טאובה אלטמן נולדה בעיירה ליפנו שליד ולוצלאבק  בפולין ב-24 באוגוסט 1918. אביה, גוסטב אלטמן,  בן למשפחת חסידים,   היה שען במקצועו. אמה, אנקה, מניה,  הייתה ילידת וילנה. לטוסיה היה אח צעיר בשם יז'יק.

טוסיה הייתה חברה צעירה בהנהגת "השומר הצעיר" ועם פרוץ מלחמת העולם השנייה הפכה  לדמות מרכזית בקרב הנוער היהודי בגטו ורשה.

טוסיה היתה בהנהגת "הארגון היהודי הלוחם" ופעלה בשליחותו בצד הארי של ורשה.  יחד עם מרדכי אנילביץ', יוסף קפלן, שמואל ברסלב ואריה וילנר חזרה טוסיה מווילנה לשטח הכיבוש הגרמני ופעלה לחידוש הפעולה התנועתית בתנאי  רעב וצפיפות. טוסיה סיכנה את חייה מדי יום ביומו כשנסעה בכל רחבי "הגנרל גוברנמן",  הפעילה את קני התנועה, עודדה את הנוער, הבריחה נשק, הוציאה קבוצות חברים לשורות הפרטיזנים מהגטו, עזרה לפליטים להתחבא, העבירה כספים והעבירה חברים לוורשה על מנת להצילם.

היא שבה לגטו בורשה עם פרוץ המרד, נלכדה והובלה לגירוש, אך הצליחה לברוח בעזרת שוטר יהודי שהכיר אותה. היא לחמה במרד גטו ורשה, שפרץ באפריל 1943 , והצטרפה להנהגה הראשית בבונקר הפיקוד.  מדי פעם יצאה מבונקר המפקדה, חמושה באקדח וברימונים, למשימות חילוץ שונות.

ב-8 במאי 1943 התגלה הבונקר. למרות שנפצעה ברגלה ובראשה הצליחה טוסיה להימלט דרך תעלות הביוב והסתתרה בבית החרושת לצלולואיד יחד עם לוחמים יהודים נוספים. ב-24 במאי 1943 פרצה שריפה בבית החרושת.  לאחר שנכוותה בשרפה, ברחה יחד עם חברתה שפרה, אך שתיהן נלכדו על ידי המשטרה הפולנית ונמסרו לידי הגסטאפו. היא מתה מפצעיה, ככל הנראה, ב-26 במאי 1943, כשהיא בת 25.

 

פרופסור ישראל גוטמן, ניצול השואה, כתב עליה:

"לעתים קרובות מאוד הייתה מופיעה טוסיה. עלה בידה לשמור על חיוכה ועיניה הגדולות הישירו מבטן באמונה רבה. ימים מעטים הייתה מבלה בגטו, אך על הרוב הייתה רואה דברים שאנו לא שמנו לב להם. היו בה עדינות ועומק רוחני שנשכח לעתים קרובות כל כך אצל רבות מחברותינו. שבועות וחודשים של מסעות, העבודה המייגעת המורטת עצבים, המגע המתמיד עם זרים, הסכנה שליוותה אותה כצל - כל אלה לא שינו את טבעה. הייתה מתיישבת מוקפת אנשים ומספרת על תנועת המלחמה בפולש המתעוררת במדינה, על אנשים, על מאורעות, ורק לעתים רחוקות על עצמה."

 

יוצר הזיכרון

טל מנשה

קשר לדף הזיכרון מתנדב/ת

קהילות

מחנות

משפחה ומכרים

1 משפחה ומכרים
טל מנשה
טל מנשה