רפי פרנק
Raffi Frank
(1937)

Short Biography

Camps יאסנובאץ

Born דיאקובוLived דיאקובו

סיפור חיים

סיפור של סבא רפי

סבא רפי נולד בעיר דיאקובו ביוגוסלביה באזור קרואטיה – היום רפובליקה קרואטיה, בשנת 1937. מקום הולדתו דיאקובו שוכן בקרואטיה בלב עמק סלאבוניה  Slavonija שהינו עמק חקלאי פורה. המשפחה התפרנסה מבית מסחר לתבואה אותו ייסד הסבא, מאיר פרנק, בשלהי המאה ה-19. האב היה סוחר תבואה וניהל את בית המסחר והאם הייתה עקרת בית .

בדיאקובו בסוף שנות השלושים של המאה הקודמת היו בקהילה היהודית כמאה שבעים משפחות. לקהילה היה בית כנסת, בית עלמין, סיוע למשפחות הנזקקות, פעילות תרבותית בחוגים למבוגרים ופעילות חינוכית לילדים אותה ניהל רב הקהילה. המשפחה השתלבה באופן פעיל בחיי הקהילה.

בסתיו של 1940 כשהוא בן שלוש חלה סבא רפי במחלת הפוליו, וכל עוד היה ניתן, קיבל טיפול רפואי.

באפריל 1941 הגיעה מלחמת העולם השנייה ליוגוסלביה. בקרואטיה קמה ממשלה פשיסטית אשר אחד מצעדיה הראשונים היה לחוקק חוקים השוללים זכויות אזרח וקנין מהיהודים. המצב החמיר מיום ליום. התחילה רדיפה של היהודים. ליהודים אסור היה ללמוד בבתי הספר. אחיו ראובן ואחותו רות לא למדו בבית ספר. נאסר על יהודים לנוע ממקום למקום. רישיונות התנועה מונפקים בקושי או בכלל לא. באקציה הראשונה בדיאקובו, בנובמבר 1941 , אוסרים קבוצת גברים ואביו בתוכם, הם נשלחים למחנה יאסנובץ Jasenovac .

בינואר 1942 האמא מחליטה למסור את האחות ואותו למשפחת גלסינגר, בעיר אוסייק Osijek . האמא והאח הבכור נשארים בדיאקובו.

במאי 1942 נאסרים האמא והאח ראובן ונשלחים למחנה איסוף טניה Tenje  ליד אוסייק. באמצע אוגוסט 1942 מחסלים את מחנה טניה וכל יושביו נשלחים אל הבלתי נודע. לימים נודע לנו שהצעירים הבריאים הגיעו למחנה השמדה אושוויץ, הנשים הילדים והזקנים נרצחו בדרך או הגיעו למחנה יאסנובץ הידוע לשמצה ושם חוסלו.

סבא רפי ואחותו נמצאים בהסתר. מתחמקים מהאקציות באוסייק וכעבור זמן מועברים לכפרים בסביבת אוסייק.ושורדים את המלחמה.

השחרור בא כאשר הפרטיזנים של טיטו כובשים את אוסייק ורפי ואחותו עדיין אצל משפחת גלסינגר. באותם ימים וחודשים אחרי השחרור הם מחכים שההורים והאח ישובו מהמחנות. כל מי שחוזר משם הם שואלים פרטים על גורל ההורים שלהם והאח. ומחפשים קצה חוט ומידע. חולפים כמה חודשים והם מבינים שההורים והאח לא ישובו עוד. עצובה וקשה תחושת האובדן והבדידות.

העולם כמנהגו נוהג. השנה סתיו 1945 וחוזרים לבתי הספר. חוזרים לחיי קהילה באוסייק והקהילה דואגת למורה לעברית, שמו אברהם גאון. מעט העברית שסבא רפי למד יקל עליו את צעדי הקליטה הראשונים בארץ.

בשנת 1948 שומעים על המלחמה בפלסטינה וכן שמועות על התארגנות לעליה לארץ. משמועות זה הופך למציאות, וב- 22 בדצמבר 1948 סבא רפי, אחותו וקרובים שנותרו מגיעים באוניה יוגוסלבית "ראדניק" (Radnik ) לחיפה. לאחר כמה חודשים הם נשלחים על ידי עלית הנוער,  האחות לחברת נוער בקיבוץ "שער העמקים" וסבא רפי לחברת ילדים בקיבוץ "אילון". בקיבוץ ביוני 1949 בא הסוף לנדודיו.  סבא רפי מתחנך, מתבגר ומתגייס לצהל ובונה את בית המשפחה עם בת הזוג שלו ורדה לבית סמולינסקי. שהיתה ילידת הארץ . נולדים להם שלשה ילדים : אופיר (אבא שלי), הדר ואסף. הם גדלים ומתחנכים, כל אחד בדרכו שלו וכולם בונים את משפחותיהם וביתם מחוץ לקיבוץ אילון. 

יוצר הזיכרון

יובל פרנק

קשר לדף הזיכרון Grandson

קהילות

מחנות

משפחה ומכרים

1 משפחה ומכרים
יובל פרנק
יובל פרנק