רחל לבנון

(1932-2014)
Date of death : 10/14/2014Place of death : תל אביב

Short Biography

Spouse (Husband) זאב לבנון
Children (Daughter) שלומית לבנון (Daughter) אורית לבנון

Born קרקובLived תל אביב

סיפור חיים

רחל לבנון נולדה בשם רחל (רונקה) פרומית ירט בעשרים ואחד לאוגוסט אלף תשע מאות שלושים ושתיים. השנים שלפני המלחמה עברו עליה בקרקוב, פולין. אביה, שלמה ירט, היה סוחר עצים אמיד ואיש עסקים ממולח. אמה, שרה, הייתה נצר למשפחת רבנים מכובדת. הייתה לה אחות מבוגרת ממנה בשנה ,לינה. בביתה דיברו פולנית ואידיש. זה היה בית ענק עם משרתים ולא חסר להם דבר.

כשהייתה רחל בת שבע פרצה המלחמה. היא ומשפחתה החלו להסתתר מהנאצים ונדדו ממקום למקום במטרה למצוא מחסה, מזון ומקלט. תחילה שהו בלבוב ולאחר מכן הגיעו לבריה"מ- שם שהו בסיביר ובקזחסטן. במשך תשע שנים היא ומשפחתה חיו כפליטים- ברחו ממקום למקום ועסקו בהישרדות בתנאים קשים של קור ומחסור במזון. בדרך לקה אביה בדלקת ריאות ולאחר מספר שבועות נפטר.

לאחר שהסתיימה המלחמה חזרו היא, אחותה ואמה לביתן בקרקוב, אך שם, שוב, אירעו פרעות ביהודים. הן הבינו שאין להן מה לחפש יותר בפולין, והחליטו לעלות לארץ ישראל. אך, באותם ימים, שלטו בארץ הבריטים וכיוון שהם לא רצו להרגיז את הערבים שחיו בארץ, הם נעלו את שערי הארץ בפני מאות אלפי ניצולי השואה שרצו לעלות לארץ-ישראל.

לאחר תלאות ונדודים, עלו לארץ באניית המעפילים "אקסודוס" (יציאת אירופה), בנמל מרסיי שבצרפת ומשם הפליגו, ביולי 1947, לארץ-ישראל. ההפלגה באנייה הייתה קשה מאוד. האנייה הייתה צפופה מעל ומעבר ומלאה בילדים, קשישים, נשים בהריון ותינוקות. לא היה מספיק אוכל והתנאים היו מאוד לא נוחים.

לאחר שבוע של הפלגה, הגיעו לנמל חיפה. החיילים הבריטים לא נתנו לרדת מן האנייה ונלחמו במעפילים. המעפילים, בשיתוף עם חברי ההגנה מן היישוב העברי בארץ, נלחמו בהם חזרה. 3 מעפילים נהרגו בקרב. הבריטים לקחו את המעפילים בכוח והעלו אותם על ספינות גירוש, והשיטו אותם חזרה לצרפת. בצרפת, הבריטים ביקשו להורידם בכוח אל החוף, אך לא הצליחו. האניות הפליגו לגרמניה, המעפילים הורדו בכוח ונשלחו למחנות עקורים.

       

כשהיו, במחנה העקורים בגרמניה, חברי "ההגנה" הגיעו למחנה והעבירו להם דרכונים מזויפים של אזרחים אוסטרלים. במבצע חשאי לילי הם הצליחו להפליג מצרפת לארץ, וכאן עלו על החוף במסווה של מבקרים מאוסטרליה. כך, עלתה לארץ, לבסוף, בפברואר 1948, אחרי 7 חודשים של עיכוב .

 

 

 

 

 

 

כשהגיעו לארץ, גרו בתל אביב. רחל התגייסה לצה"ל, שם הכירה את מי שלימים יהיה בעלה ,זאב לבנון, גם הוא ניצול שואה . רחל עבדה בעירייה. הייתה אמא לשתי בנות- שלומית ואורית וסבתא לחמישה נכדים- תום, רועי, לי, רון ויונתן. רחל נפטרה בארבע עשרה באוקטובר אלפיים וארבע עשרה לאחר מאבק של שנתיים בסרטן המעי הגס.

יוצר הזיכרון

לי ויניצקי

קשר לדף הזיכרון Grandaugther

משפחה ומכרים

1 משפחה ומכרים
לי ויניצקי
לי ויניצקי