משה הרצליך

(1926-2013)
Date of death : 3/26/2013Place of death :

Short Biography


Born קרלנסוואהLived

סיפור חיים

משה הרצליך נולד בתאריך 1 באוגוסט שנת 1926, בגרמניה בעיר קרלנסוואה להוריו אליהו וזלדה הרצליך. למשה היו ארבעה אחים.

זו הייתה תקופה רגועה יחסית בחייהם של היהודים שחיו בגרמניה לאחר חתימת הסכמי ורסאי ומצבם היה טוב.

 

לפני פרוץ המלחמה חייו של משה התנהלו על מי מנוחות. הוא חי חיים רגילים והיה סטודנט באוניברסיטה בפרנקפורט. הוא לא היה נשוי וחיי החברה שלו היו תוססים כשל צעירים אחרים בגילו. גדי מספר שאביו לא חש בשום תחום אפליה בינו לבין הלא- יהודים שהתגוררו בסביבתו.

 

בשנת 1933 נבחר היטלר לקאנצלר גרמניה ומאז החל המצב להידרדר. רק כאשר הנאצים חוקקו את חוק החרם ב-1 באפריל  הבין משה  כי לא יוכל יותר להמשיך לחיות בגרמניה וכעבור זמן קצר החליט לברוח לפולין.

 

עם הכיבוש הגרמני את פולין מצא מסתור למספר חודשים במחסן תבואה של איכרים פולניים. המשפחה שגרה בבית הסתירה אותו, שמרה עליו וסיפקה לו מזון. המשפחה הייתה נאמנה לו ככל יכולתה.

 

עוד הוא סיפר לגדי כי פעם אחת הגיעו הגרמנים למחסן התבואה וכדי להגן על חייו נאלץ  משה להרוג אותם בידיו החשופות.

 

כעבור חודשים של שהות במחסן התבואה הופצה שמועה על דבר היותו של יהודי מסתתר ובלית ברירה משה נאלץ לברוח. במשך ימים אחדים ברח מהגרמנים תוך כדי מלחמת הישרדות עד שהגרמנים תפסו אותו והעלו אותו לרכבת, שיעדה הסופי היה מחנה ההשמדה אושוויץ.

 

משה סיפר כי הנסיעה ברכבת הייתה חוויה שיזכור כל חייו. הצפיפות הייתה איומה ובלתי ניתנת לתיאור. אבל בעיקר מה שנחקק בזכרונו היה הפחד בעיניהם של האנשים שלא באמת הצליחו להבין את גורלם המר.

בנחישות ואומץ ועל מנת להציל את חייו החליט משה לקפוץ מהרכבת. וכך, למעשה, הציל את עצמו ממוות בטוח במחנה ההשמדה אושוויץ.

 

בשלב זה הצטרף משה לקבוצה של פרטיזנים וכעבור מספר חודשים של לחימה לצידם הצליח לעבור את הגבול לשוויצריה.

 

בשנת 1948 עלה משה לארץ ישראל באניית מעפילים. כאשר האנייה הגיעה לחופי יפו הבריטים, ששלטו פה, לא אפשרו לה לעגון והם הועברו לקפריסין. בפעם הבאה שהאנייה הגיעה הצליח משה להיכנס לארץ והצטרף לאצ"ל.

 

בשלב מסוים בעת פעילותו באצ"ל נעצר על ידי הבריטים ונכלא בכלא בעכו. הוא ברח מהכלא.

 

בשנת 1953 באמצעות חברים משותפים שתחביבם טניס, הכיר משה את אריקה, אשתו לעתיד ואמו של גדי. באותה תקופה הוא למד הנדסה כימית באוניברסיטת חיפה ואריקה למדה צרפתית באוניברסיטת תל אביב ולאחר מכן עשתה תואר דוקטורט באוניברסיטת הסורבון בפריז. באוניברסיטת תל אביב הייתה מרצה לצרפתית ומאוחר יותר מפקחת.

משה ואריקה התאהבו וכעבור זמן קצר הם החליטו להתחתן. ברוב חייהם הם התגוררו בתל אביב, שם נולדו להם שלושה ילדים: גדי, נדיבה וקובי.

בשנת 1982 נפטר קובי, בנם הצעיר, ממחלת סיסטיק פיברוזיס, כשהיה בגיל 24 בלבד. בהמשך חייהם, כאשר שני בני הזוג יצאו לפנסיה, עברו להתגורר בירושלים. למשה ואריקה 5 נכדים.

 

אריקה נפטרה בשנת 2001 ומשה נפטר כעבור 5 שנים בשנת 2006.

יוצר הזיכרון

אמלי לוי

קשר לדף הזיכרון Son

משפחה ומכרים

1 משפחה ומכרים
אמלי לוי
אמלי לוי