מנחם בוקסבאום

(1905)

Short Biography


Born Lived

סיפור חיים

מנחם בוקסבאום, סבא (אבא של אבא) של חברה של אמי, נרצח בשואה במחנה עבודה בפולין. הוא נולד
ב- 4.6.1905 בדברצן, הונגריה. בעיר זאת הוא חי עם אשתו ובנו עד שנלקח למחנה עבודה בפולין, מחנה שאליו לקחו את יהודי הונגריה כדי לבנות מסילת הרכבת,  שתוביל את היהודים למחנות ההשמדה. התנאים שם היו קשים מאוד. התעללו ביהודים, העבידו אותם בפרך, הרעיבו אותם ולא נתנו להם מנוחה. הם עבדו מהבוקר עד הלילה עם מעט מאוד אוכל ומים ובלי שמיכות בקור העז. מדי בוקר קראו בשמותיהם והם היו יוצאים לעבודה בשיירה, כשהם  לבושים במדי האסירים. באחד הבקרים מנחם אמר לחברו שהוא גווע ברעב. כאשר השומר הנאצי שמע זאת התרגז והחל לצרוח. לבסוף גם ירה בו. השיירה, שהייתה מלווה בשומרים חמושים המשיכה ללכת והשאירה אותו מאחור, זרוק בשטח.

 

 

 

 הסיפור הזה נודע לאשתו רק לאחר המלחמה, כאשר אחד השורדים העדים לרצח, חיפש אותה וסיפר לה על הדרך בה נרצח, וכך אנו יודעים מה עלה בגורלו.

מנחם היה אדם משכיל וחכם; הוא למד באוניברסיטה והיה סופר. הוא היה עורך דין בהשכלתו והיה לו משרד עורכי דין.  תחביבו הגדול היה שיפוט במשחקי כדורגל. אליזבת אשתו הייתה מנהלת בכירה בבנק. מנחם עצמו היה ממשפחה גדולה של 12 אחים, שנרצחו כולם בשואה, לבד מאחיו הצעיר ביותר, שעלה לארץ עוד לפני המלחמה כאשר היה בן 15.

כאשר לקחו את מנחם למחנה העבודה אשתו הבינה שעומד לקרות משהו ושהיא חייבת להציל את עצמה ואת בנה מפני הנאצים. היא ניסתה לשכנע את משפחתה לברוח, אך אף לא אחד האמין לה. אמרו לה שהכל הולך להיות בסדר, אבל היא ידעה שאם היא לא תברח בקרוב- היא תמות. היא ובנה ברחו בלי דבר לבד מהבגדים שלבשו ומעט מאוד חפצים. הם ברחו לעיר בודפשט, הבירה של הונגריה, עברו ממקום למקום והסתתרו עד שמצאו אנשים שעזרו להם והסתירו אותם עד לסוף המלחמה וכך ניצלו. אחרי שנגמרה המלחמה הם עלו לארץ והתיישבו בתל אביב. בנה התחתן ונולדו לו שלושה ילדים.

יוצר הזיכרון

אריאל סיני

קשר לדף הזיכרון relative

משפחה ומכרים

1 משפחה ומכרים
אריאל סיני
אריאל סיני