דוד לוי
yechezkel
(1924-2011)
Date of death : 3/1/2011Place of death : כפר סבא

Short Biography

Camps אושוויץ

Born Zduńska WolaLived Zduńska Wola

סיפור חיים

דמות מונצחת: דוד יחזקאל לוי

קרבה משפחתית: סבא רבא

תאריך לידה: דצמבר 1924

תאריך פטירה: מרץ 2011

מקום לידה: ז'דונסקה וולה, (על יד לודג'), פולין

עיסוק: תלמיד "חיידר" (תלמיד ישיבה)

מקום מגורים במהלך המלחמה: ז'דונסקה וולה עד שנשלח ע"י הנאצים לאוושויץ.

סיפורה של הדמות לפני המלחמה: ילד שגדל והתחנך בבית יהודי אורתודוכסי במשפחה אוהבת ודואגת, שביקשה להעניק את המיטב בסביבה עוינת. המשפחה כללה ארבע נפשות:  שני הורים, דוד ואחותו, ברונציה. דוד למד בישיבה בעיר בה גדל עד להלקחו על ידי הנאצים למחנות עבודה, ובהמשך לאוושויץ.

סיפורה של הדמות במהלך המלחמה: בשנת 1941 הופרד  דוד ממשפחתו ונלקח למחנות עבודה בפולין. אחותו נרצחה והוריו נלקחו למחנות אחרים. את הוריו לא ראה יותר לעולם. בין השנים 1943 ל- 1945, הוא היה באוושויץ, והצליח להימלט מאחד מ"צעדות המוות" והתחבר לפרטיזנים הפולנים. עם תום המלחמה ב- 1945 התגייס לשירותי הביטחון הפולניים.

לאחר המלחמה: בשנת 1947 עבר לאיטליה ומשם עלה לפלשתינה באניית מעפילים, שנתפסה על ידי הבריטים בחופי הארץ. דוד הצליח לקפוץ מהאנייה ולשחות לחופי הארץ, שם הצטרף ללוחמי אצ"ל. יותר מאוחר, דוד השתתף בכיבוש יפו במסגרת שירותו באצ"ל. בשנת 1948 הוא התחתן עם סבתי, אסתר לבית שטיינברג, שגם היא הגיעה מפולין, נתפסה ע"י הבריטים והוגלתה לקפריסין. בשנת 1949 נולד בנם הראשון יחיאל, סבי.

עם קום המדינה, דוד הצטרף לשירות הציבורי והיה בין מקימי תעשיית הטקסטיל במסגרת עבודתו במשרד המסחר והתעשייה בירושלים. (בעיר לודג' ממנה הגיע, מרבית היהודים עסקו בטקסטיל, ודוד רכש את ידיעותיו במקצוע ממשפחתו).

יוצר הזיכרון

roi etam

קשר לדף הזיכרון great grandson

קהילות

מחנות

משפחה ומכרים

1 משפחה ומכרים
roi etam
roi etam