פיוול בריק

(1869-1941)
Date of death : 1941Place of death : פלונגה

Short Biography


Born פלונגהLived פלונגה

סיפור חיים

בחרתי להנציח את סבא וסבתא של סבא שלי אהרון ברק, שמם היו פייוול וטאובה בריק. תאריך לידתו של פייוול היה בשנת 1869. הוא היה סוחר, חי ונהרג בעיירה פלונגה בליטא. הוא נהרג בשנת 1941.

בין יולי לאוגוסט 1941 הגרמנים פלשו לליטא במסגרת מבצע ברברוסא. הליטאים הלא יהודים היו נכנסים לבתי היהודים שבעיירות ומוציאים אותם משם בכח. פיוול היה נכה. כל היהודים בעיירה פלונגה נאספו בכיכר ונרצחו במקום. פייול ואישתו טאובה נהרגו ביחד.

טאובה היתה בת 61 במותה והוא היה בן 72 במותו. טאובה נולדה ב1880 בפלונגה. היא היתה עקרת בית. לטואבה ופיוול היו שני ילדים, שניהם ניצלו. הבן הבכור צבי, אבא של סבא שלי מצד אמא, התחבא בזמן המלחמה במרתף תת קרקעי בגטו. הבת שרה ברחה לסיביר וחייה שם עד סוף המלחמה. צבי הגיע לארץ עם משפחתו שניצלה בשנת 1947, סבא שלי היה אז בן אחת עשרה. שרה ומשפחתה הגיעו ארצה בשנות ה70.

צבי היה אבא של סבא שלי. אבא שלי נולד ב1936 בקובנה שבליטא. כשהוא היה בן 5 ליטא נכבשה על ידי הגרמנים ואז התחילה מבחינתו השואה. סבא שלי היה היה בגטו מ1941-1944. במרץ 1943 עשו אקציה בגטו כדי להוציא משם את הילדים מתחת לגיל 9, וסבא שלי היה בן 7. אמו הצליחה להחביא אותו והם החלו לנסות לברוח מהגטו. בסופו של דבר הצליחו להחביא את סבא שלי בתוך שק של מדים של חיילים גרמנים וכך הם ברחו מהגטו בתחילת 1944. הם הגיעו לביתו של איכר, שהעביר אותם לאיכר אחר. אצל האיכר השני הם חיו עד סוף המלחמה. הם התחבאו שם במעיין קיר, כלומר מטר אחרי הקיר הרגיל היה עוד קיר ושם הם חיו. במחבוא אמא של סבי לימדה אותו. בכל יום היו להם שעתיים לצאת מהקיר. אחרי המלחמה סבא שלי ומשפחתו עברו ממקום למקום כפליטים בכוונה לחזור לארץ, והיגעו לרומא. שם הם היו שנתיים לפני שהם עלו לארץ. כשהם הגיעו לארץ סבא שלי נכנס לבית הספר ששם הכיר את סבתא שלי והם ביחד מאז.

יוצר הזיכרון

נעמי קרייטנר

קשר לדף הזיכרון great granddaughter

משפחה ומכרים

1 משפחה ומכרים
נעמי קרייטנר
נעמי קרייטנר