בלה וירץ

(1890-1980)
Date of death : 1980Place of death : ירושלים
Place of Burial : ירושלים - Plot No. -
Display Map

Short Biography


Born מינכןLived ירושלים

סיפור חיים

בלה וירץ

בלה וירץ נולדה ברביעי לאפריל בשנת 1890עיר מינכן. בשנת 1911 התחילה ללמוד באוניברסיטת לודוויג- מקסימליאן במינכן, וב- 1918 קיבלה את התואר דוקטור והתחילה לעבוד בבית רפואה לילדים.

ב- 1917 נישאה בלה לפרנץ וירץ, שגם כן היה רופא. מנישואים אלה נולדה להם ילדה בשם ליזלוטה ולהלמינה. אחרי 8 שנות נישואים התגרשו בלה ופרנץ התגרשו ובלה עברה ממינכן לדיסלדורף עם בתה ולאחר כשנה עברה לברלין. בשנת 1931 פתחה מרפאת ילדים. באפריל 1933 בעקבות החקיקה של הנאצים נלקחה ממנה האפשרות להיות רופאה ונאסר עליה להגיע למקום עבודתה. בלה החליטה לעלות עם בתה ארצה לפלשתינה. כאן קיבלה אישור לפתוח מרפאה לילדים. בלה עבדה כרופאת משפחה בירושלים ורק בגיל  86 פרשה מעבודתה ואחרי 4 שנים ב-7 ביולי 1980 הלכה לעולמה בגיל 90.

בלה וירץ נחשבת לדמות פמיניסטית חזקה, כיוון שהיא נלחמה בחסמים שהגבילו אותה. למשל, אחרי שסיימה תיכון לא הייתה לה תעודת בגרות (כיוון שאז לא נתנו לבנות לעשות בגרות), ובלה הלכה לבית ספר אקסטרני והשלימה את הבגרויות. לאחר מכן היא הצליחה להתקבל לאוניברסיטת מינכן ואף לסיים אם ה דוקטורט שלה. לאחר מכן היא התגרשה מבעלה (מה שלא היה מקובל בימים אלה) ופתחה מרפאה. בעקבות פעולותיה היא הוזכרה בספר שמדבר על הפמיניסטיות בשנות ה- 20. 

יוצר הזיכרון

רועי הרני

קשר לדף הזיכרון great grandson

משפחה ומכרים

1 משפחה ומכרים
רועי הרני
רועי הרני