אברהם פרידמן

(1918-2006)
Date of death : 2006Place of death : חיפה

Short Biography


Born לייורדןLived

סיפור חיים

אברהם פרידמן 1918-2006

אברהם נולד במחוז הצפוני של הולנד שנקרא פריסלנד בעיר לייורדן. הוא נולד לבית יהודי חילוני, אבא שלו היה רופא נשים ואמא שלו לא עבדה. אחרי שסיים את לימודי הגימנסיה עבר לגור באמסטרדם ולמד לימודי רפואה ואז, באמצע הלימודים פלשו הנאצים והוא הפסיק ללמוד 1941-2. אברהם התחתן בגיל 24 עם הלנה. היה אסור להחזיק כסף בבנק והוא כן החזיק ולכן הוא נעצר על ידי הגרמנים (על הפרת חוקי מטבע). שניהם נעצרו על כך וישבו חודש ימים בבית סוהר  ( החשבון היה משותף לו ולרעייתו). 

לפני המעצר הם לא הבינו כמה חמור המצב. ביחד עם אחות של הלנה (טוטי) ואמה באמצעות קשר קודם לאיכר בכפר נידח התחבאו ועזרו לו בעבודות בתוך הבית, הם לא ראו אור חמש שנים. 

המשפחה של אברהם- אבא, אח, ואמא- עלו קודם לכן לישראל ואברהם לא עלה כי רצה ללמוד ולסיים את הלימודים לכן איחר לעלות.

במשך חמש שנים עשו עבודות כפריות כמו חשיבות של פרות ועוד.

יום אחד פגש אותו גוי וצעק לו יהודי ושהוא יסגיר אותו ואז אברהם התחיל לקלל אותו בהולנדית בסלנג ואמר לגוי ראית פעם יהודי שיודע לקלל כך והגוי ענה לו שלא ולכן האמין לו שהוא לא יהודי והגוי לא הלשין והסגיר אותו.

בתום המלחמה, הם חזרו למחוז הולדתם, לבית של אמא של הלנה בלייורדן , והבית היה מאוכלס על ידי  מקומית שסרבה לעזוב את הבית בטענה שהיא בהריון. לאחר ויכוח הצליחו המשפחה להשתלט על הבית ולחזור לגור שם. הם גרו שם שנה ושם נולדה דיודה אמא של דוד שלי. אחרי שנה עלה לארץ לבד עם טוטי כמעפיל. לא נתנו להם להכנס לארץ . הוא היה במעצר בעתלית ואחר כך נשלח לקפריסין. הוא המשיך לנסות ובסוף הצליח להכנס לארץ. הגיע לתת אביב ופגש את אביו שגר שם ועסק ברפואת נשים.( אחרי שנה הפסיק לעבוד במקצוע משום שטען שנשים מעדיפות הפלות) .

הלנה ודוידה נשארו בהולנד עד 1947 ואז הצטרפו אליו לדירת ההורים של אברהם בתל אביב. אברהם והלנה נדדו עד שהתיישבו אחרי שנים בחיפה. 

אגא של הלנה דוד נהרג במלחמה, לא ידוע איך. אברהם השלים את לימודיו ועבד במעבדות שבחיפה.

  עמית דיין

יוצר הזיכרון

עמית דיין

קשר לדף הזיכרון relative

משפחה ומכרים

1 משפחה ומכרים
עמית דיין
עמית דיין