פריץ וייס

(1919-1944)
Date of death : 9/28/1944Place of death : אושוויץ
Place of Burial : לא ידוע - Plot No. לא ידוע -
Display Map

Short Biography

Camps אושוויץ טרזיינשטט טרזין

Born פראגLived פראג

סיפור חיים

פריץ וייס היה נגן ג'אז מוביל ובולט בתקופת המלחמה.
 

תאריך לידה: 28 בספטמבר 1919 בצ'כיה (צ'כוסלובקיה בעבר), פראג.

תאריך פטירה: 28 בספטמבר 1944.

עיסוק: פריץ החל להתעניין במוזיקת ג'אז בגיל צעיר, ועד מהרה החל להשתתף בחיי הג'אז של פראג. הוא ניגן בכינור וחצוצרה.

מקום המגורים במהלך המלחמה: בשנת 1942, נשלח פריץ וייס, יחד עם שאר בני משפחתו, למחנה הריכוז טרזיינשטט שבצ'כיה.

מקום הרצח ומועד הרצח: בספטמבר 1944, נשלח וייס עם אביו למחנה ההשמדה אושוויץ. האב ובנו נספו בתאי הגזים באושוויץ. פריץ וייס מת באושוויץ ב-28 בספטמבר 1944, ביום הולדתו ה-25.

סיפורה של הדמות לפני המלחמה: פריץ ניגן בכינור ובחצוצרה וכשהיה סטודנט ב"בית הספר לדקדוק אנגלי" בפראג הוא הפך להיות חבר בתזמורת בית הספר שנקראה "קצב הסווינג" כחצוצרן ראשון. הלהקה כללה צ'כים, גרמנים ויהודים. 

 

 

סיפורה של הדמות במהלך המלחמה: בשנת 1939, עם עליית הנאצים לשלטון, מצבה של הלהקה השתנה וחלק מחבריה הגרמנים עזבו בגלל שסירבו לנגן עם יהודים ועקבות זאת פריץ עבר לנגן בתזמורת בשם "קארל לודביג" ולאחר זמן מה גם הפך למנהיג התזמורת. ככל שעבר יותר ויותר זמן, כך גם הבעיות עם היהודים החמירו (חוקי הגזע) ווייס נאלץ לעזוב את התזמורת.

בשנת 1942, נשלח פריץ וייס, יחד עם שאר בני משפחתו, למחנה הריכוז טרזיינשטט. הוא לקח חלק באירועים מוזיקליים שהתקיימו במחנה, והוא אף המשיך את שיתוף הפעולה שלו עם תזמורות מחוץ למחנה. בעזרת שוטרים צ'כיים הוא הצליח להשיג ציוד הדרוש להסדרת קומפוזיציות ג'אז. בטרזין, וייס ייסד תזמורת של חמישייה, שפעלה עד לחודש אוגוסט 1944. ב-1943 הוא הפך גם למנהיג אמנותי ומעבד של הרכב הנקרא "גטו סווינגרס". שתי הלהקות שיתפו פעולה בהופעות שונות ומספר הנגנים גדל, במיוחד לאחר הגעתם של נגני ג'אז יהודים דנים והולנדים. וייס, יחד עם הפסנתרן הברלינאי מרטין רומן, הלחינו ועיבדו יותר משלושים יצירות חדשות להרכבים. העיבוד הפופולרי ביותר היה מוזיקת הג'אז של אופרת הילדים "ברונדיבר", שהולחנה במקור על ידי האנס קראסה. בחודש יוני 1944, במהלך הביקור של הצלב האדום במחנה, הגטו סווינגרס נאלצו להשתתף בהופעות התעמולה שאורגנו בכפייה על ידי הגרמנים. ההופעות נועדו להטעות את העולם שבחוץ. ההרכב הופיע גם בסרט התעמולה "טרזין" שהופק על ידי הגרמנים.

יוצר הזיכרון

עידן כהן פריווה

קשר לדף הזיכרון מתנדב/ת

קהילות

משפחה ומכרים

1 משפחה ומכרים
עידן כהן פריווה
עידן כהן פריווה