פריץ בלסבלג
Fritz Blasbalg
(1874-1942)
Date of death : 10/22/1942Place of death :

Short Biography

Camps אושוויץ וסטרבורק

Born Galicia RzeszowLived Berlin

סיפור חיים

פריץ נולד 1874 בגליציה שבפולין בשנת   1881 כשהיה בן 7 עבר ביחד עם משפחתו לברלין גרמניה. כשהיה בן 22 החל לעבוד בחברת הובלות בתפקידים שונים עד לשנת   1938. פריץ התחתן ב4/11/1906 עם אלזה ליסוואר, כאשר הוא ואחיו מוריץ התחתנו עם שתי האחיות לבית ליסוואר(Lissauer ). ב1937 אשתו אלזה נפטרה מגידול במוח. פריץ היה אזרח נאמן מאוד לגרמניה, לדוגמה במהלך מלחמת העולם הראשונה גייסו תרומות מתושבים למאמץ המלחמתי על ידי כך שנמכרו צלבים שניתן היה לנעוץ אותם בעמודים מיוחדים. פריץ נעץ צלבים אלו ביחד עם בנותיו כדי לחנך אותן לאזרחות נאמנהבשנת 1939 גורש מברלין על ידי הנאצים, כמה ימים לפני פרוץ מלחמת העולם השניה ועבר לרוטרדם הולנד ומשם למפל הולנד.

 

כשפרצה המלחמה פריץ גר במפל הולנד.   

במאי 1940 פלשו הנאצים להולנד. בשנת 1941 כשפריץ גר במפל הולנד, ביתו ג'ני עשתה מאמצים רבים כדי להשיג עבורו היתר כניסה לארצות הברית, כדי שיוכל לעבור ולגור שם קרוב אליה, מאמצים אלו כשלו. לאחר מכן ב1942 הועבר פריץ למחנה המעבר Westerbork transit camp שם שהה כמה חודשים לאחר מכן הועבר לאוושויץ שם נרצח.

 

פריץ נפרד מבנותיו בשנת 1933, האחת גרדה עלתה לפלשתינה במסגרת תנועת נוער (הכשרה ביגוסלביה) והשניה ג'ני שהתחתנה ב1933 עם ארנסט רוזנדל והגרו לארצות הברית לארנסט וג'ני רוזנדל יש בן בשם פטר רוזנדל החי כיום בארצות הברית.

בני המשפחה ששדרו הם: שתי בנותיו של פריץ גרדה מילר (עלתה לפלשתינהוג'ני רוזנדל  (וג'ני לארה"ב). בנוסף הצליחו לברוח לדרום אמריקה הילדים של סלו ויטה קארפ (לבית בלסבלג) יטה היא אחותו של פריץ.    אליסה בלסבלג לבית ליסוואר שפריץ היה הגיס שלה (מאחר ופריץ היה האח של מוריץ הבעל של אליסה) עם ארבעת בניה.

יוצר הזיכרון

רועי בלסבלג

קשר לדף הזיכרון relative

קהילות

משפחה ומכרים

1 משפחה ומכרים
רועי בלסבלג
רועי בלסבלג