יצחק זיכרמן

(1934-2014)
Date of death : 7/31/2014Place of death :

Short Biography


Born פרשובLived

סיפור חיים

לפני המלחמה סבי גר עם הוריו ושתי אחיותיו הקטנות בעיר מרכזית בסלובקיה , שם גם חיה משפחתו המורחבת. אביו היה בעלים  של חנויות רהיטים. סבי סיפר כי אביו נחשב לנגר הכי טוב באזור. סבי ואביו היו מצטיינים באגרוף-  ''לולא המלחמה הייתי עכשיו המתאגרף המוכר ביותר בסלובקיה'' כך אמר סבי.
כאשר החלה רדיפת היהודים באזור של סבא שלי היה בן 8. שלחו אותו יחד עם משפחתו המצומצמת למחנה עבודה באיזור צ'כיה. הוא ומשפחתו הצליחו לשרוד שנתיים  במחנה (מה שנחשב להמון זמן). פעם אחת  ניסתה המשפחה לברוח יחד עם משפחה נוספת של זוג הורים  וילד , שנתפסו ונורו למוות. הנאצים לקחו את אבא של סבי והכו אותו מכות נמרצות, אך השאירו אותו חי בזכות ההיכרות עמו  ובזכות העובדה כי היו המשפחה המועילה ביותר והעובדת ביותר במחנה. בגלל שסבא שלי היה  במצב של תת תזונה , הוא נשלח לקרובי משפחה באזור כדי שיטפלו בו. כעבור חודשיים , כשחזר למחנה הופתע לגלות, כי פרץ מרד במחנה ובאזור בכלל והמחנה שוחרר. המשפחה ברחה לעיר רחוקה שטרם נכבשה, אך למזלם הרע ביום למחרת- היא נכבשה. אימו של סבא  שיקרה בקשר לזהותם. היא נראתה הונגריה וידעה לדבר שוטף עם מבטא. כך ניצלו. בעל הבית שהם השכירו אצלו חדר החל לחשוד ושלח את הגסטאפו אליהם,  אך גם הוא נפל בפח של האם של סבא, והאמין כי הם מכפר רחוק,  שאי אפשר ליצור עימו קשר. לעבודות הכפייה של הגברים נשלחו  הוא ואביו. הם עבדו היטב , כמו תמיד וכך הצליחו להשיג אוכל ואפילו כסף. בזמן שהייתו בעיר גילו כי  הוא יהודי,  אך לא עשו דבר מאחר והיה העובד הטוב ביותר  בעיר. בזמן המסדרים היה מצטרף לזוג רווקים,  ש''אמצו'' אותו ואף היה איתם בקשר לאחר המלחמה. כאשר המלחמה הסתיימה עברה המשפחה לעיר חדשה והחלו בה חיים חדשים לאחר שגילו כי המשפחה המורחבת נספתה כולה, למעט משפחתם המצומצמת.   

משפחתו של סבי נשארו בעיר החדשה בצ'כיה כמה שנים ובשנת 1952 עלו סבי ומשפחתו ארצה,  גם כאן  המשיכו כנגרים. סבא שלי באותה תקופה כנער עבד בחנות של אביו. אל החנות הגיעה אישה בשם טובה. סבי הלך לביתה לבקש להזמינה למסיבה,  אך היא לא הייתה בבית ובמקומה פתחה את הדלת אחותה , סבתא שלי. לאחר שהכירו השניים נפרדה הסבתא מהשידוך שלה (הרב לאו כיום) והם חיו באושר ועושר. 


 

יוצר הזיכרון

מתן גרינולד

קשר לדף הזיכרון Grandson

משפחה ומכרים

1 משפחה ומכרים
מתן גרינולד
מתן גרינולד