מינה מינדל ויידנפלד

(1870-1942)
Date of death : 10/1/1942Place of death : סטרי
Place of Burial : סטרי - Plot No. -
Display Map

Short Biography

Grand children (great grandson) ויידנפלד מינה מינדל

Born Lived סטרי

סיפור חיים

טופס מס.1- הנצחת דמות

שם התלמיד המתעד:גוני סגל כיתה :יא 5

  • שם מלא של הדמות המונצחת: מינה (מינדל) ויידנפלד
  • הקירבה של התלמיד לדמות ( משפחתית או אחרת) סבתא של סבתא שלי מצד אמא
  • תאריך לידה 1870
  • תאריך פטירה אוקטובר 1942
  • מקום הלידה: מדינה ועיר סטרי,פולין
  • עיסוק / מקצוע עקרת בית, אך למעשה סייעה ועבדה קשה בעסק של בעלה, ירחמיאל- עסק לכריתה ולמכירת עצים.
  • מקום המגורים במהלך המלחמה סטרי
  • מקום הרצח ומועד הרצח אחרי שיצאה מהמחבוא נלקחה מביתה ונרצחה בעיר מגוריה, סטרי, באוקטובר 1942.
  • סיפורה של הדמות לפני המלחמה כל ימי חייה חיה בסטרי ,נישאה לירחמיאל, שהיה ממשפחת רבנים. גידלה ששה ילדים:  אחד, רופא שיניים-משה, שעזב את פולין לפני פרוץ המלחמה; השני, עורך דין-ישראל, שהתחבא בזמן המלחמה אצל עורך דין לא יהודי; שלישי, לאון, סוחר שנרצח במחנה למברג, ו-2 בנות- האחת ציפורה, שעלתה ארצה כנערה ובת נוספת שנרצחה בסטרי יחד עם מינה, אמה. הבן השישי לא שרד ולא ידועים פרטים עליו.
  • סיפורה של  הדמות במהלך המלחמה- היא גרה בעיר סטרי שבפולין. במהלך האקציה הראשונה, ב-1940 אחרי פלישת הגרמנים לפולין הסתתרה יחד עם בתה. בתום האקציה נראה היה להן שהמצב משתפר והן יצאו מהמחבוא. באקציה השנייה גורלן לא צלח והן נלקחו ונרצחו. ההנחה היא  שהן נלקחו במקום מבוקשות אחרות, שהצליחו להימלט. מי מבין בני המשפחה שרד: הבן משה (אבא של סבתא שלי); הבת ציפורה, שהייתה בארץ במרכז חלוצות; הבן שלה, ישראל וינדלפלד, שהתחבא במרתף של עורך הדין הנוצרי ביחד עם אשתו, קלרה וינדלפלד.

 

 


הנצחת קהילה

שם הקהילה:סטרי מדינה:פולין

בתחילת שנות השלושים של המאה העשרים חיו בסטרי כ-11,000 יהודים – כשליש מתושביה. הם עסקו, בעיקר, במסחר ובמלאכה ומצבם הכלכלי היה קשה מאוד.

בסטרי פעלו מוסדות רבים כמו בתי חולים ובתי יתומים, מפלגות ציוניות רבות וביניהן "הבונד" ו"אגודת ישראל". חלק מן המפלגות הציוניות הקימו במקום ספריות ומוסדות תרבות שונים.
בסטרי גם היה קן של "השומר הצעיר". רוב ילדי הקהילה למדו במוסדות חינוך כללים ובעיר גם פעל בית ספר עברי.

סיפור של הקהילה בזמן המלחמה:
הגרמנים כבשו את סטרי באמצע ספטמבר 1939, אך כעבור ימים מספר היא הועברה לידי הסובייטים. בימי הכיבוש הסובייטי הגיעו לעיר מאות פליטים יהודים מאזורי הכיבוש הגרמני במערב פולין ובמרכזה.
השלטון הסובייטי ביטל את פעילות המפלגות ומוסדות הקהילה, ורק בתי הכנסת נשארו פתוחים לפעילות. המסחר נפסק בהדרגה.
סטרי נכבשה בידי הגרמנים מהסובייטים ב-2 ביולי 1941 .
 עם כניסת הגרמנים נרצחו כ-300 יהודים על ידי אוקראינים ופולנים מקומיים.
יהודי סטרי חויבו לשאת סרט לבן עם מגן דוד כחול, תנועתם הוגבלה מאוד, והם נחטפו לעבודת כפייה. מאות יהודים עבדו במוסדות העירייה, במחנות צבא ובמפעלים גרמניים פרטיים, ובעקבות כך ניצלו מניסיונות החטיפה.

במהלך שנות המלחמה נערכו בקהילת סטרי אקציות רבות.
מושג המילה אקציה הוא
פעולה של הגסטפו וכוחות ביטחון אחרים במהלך השואה שנעשתה בגטו, על מנת לאתר, לעצור ולרכז יהודים לקראת שילוח למחנות ריכוז, מחנות השמדה, או מחנות לעבודת כפייה. המתנגדים למעצר נורו בדרך כלל במקום.באקציה הראשונה שהייתה בסטרי ב-16 בספטמבר 1941 הוצאו מבתיהם בין 800 ל-1,000 יהודים בידי שוטרים גרמנים ואוקראינים. לאחר שלושה ימים של התעללות אכזרית הובלו אותם יהודים ליער, כחמישה קילומטרים מחוץ לעיר, ונרצחו שם. 
ב-22 באוקטובר 1942 עשו הגרמנים אקציה נוספת שנייה, אלימה במיוחד. היהודים הכינו מקומות מחבוא משוכללים, והגרמנים ועוזריהם סרקו את רחובות הגטו והרחובות הסמוכים בעזרת כלבים, עקרו רצפות והרסו קירות, הציפו מרתפים במים והעלו בתים באש. מספר הנרצחים בעקבות האקציה הזאת היה כ-2,300 – רובם גורשו למחנה בלז'ץ וכמה מאות נרצחו במקום. כמה יהודים קפצו מהרכבות, אך רובם נהרגו תוך נפילה, נורו או הוסגרו לידי הגרמנים. רק מעטים חזרו לגטו. 
באקצייה זאת- נרצחו מינה ויידנפלד ובתה.

לאחר האקצייה השנייה היו בגטו כ-4,000 יהודים. 
שטח הגטו צומצם, הוקף בגדר עץ, הכניסה והיציאה לגטו בוטלו, ומי שהבריח מזון לגטו הסתכן בעונש מוות. 
היהודים בגטו חולקו לשתי קבוצות: כמה מאות עובדים במפעלים חיוניים שנשאו על בגדיהם טלאי מרובע ועליו האות W , וכל השאר – יהודים "לא חיוניים" לגרמנים שנרצחו בסופו של דבר. תחילה התגוררו היהודים העובדים בתוך הגטו ויצאו לעבודה מדי יום, אך כעבור זמן מה הם רוכזו ב"גטו עובדים" נפרד, שהוקם סמוך למפעלים בהם עבדו.


גטו סטרי חוסל ב-22 במאי 1943. שוטרים גרמנים ואוקראינים כיתרו את הגטו; יותר מאלף יהודים נאספו ונדחסו לבית הכנסת הגדול, הוחזקו בו ימים אחדים בלי מים ומזון, ואחר כך נלקחו לבית העלמין המקומי ונרצחו שם. 
בהמשך, כדי להוציא את שרידי היהודים ממחבואיהם, שרפו הגרמנים ועוזריהם בתים בגטו, הציפו מרתפים במים והטילו פצצות לבונקרים. 
ביולי ובאוגוסט 1943 חוסלו גם מחנות העבודה בסטרי ועובדיהם היהודים נרצחו.

יוצר הזיכרון

גוני סגל

קשר לדף הזיכרון relative

משפחה ומכרים

1 משפחה ומכרים
גוני סגל
גוני סגל