לודביק ריזנפלד
Ludvig Rayznfeld
(1912-2009)
Date of death : 1/1/2009Place of death : חיפה

Short Biography

Grand children (great grandson) ריזנפלד לודביק

Born שפנטוכלוביץLived חיפה

סיפור חיים

 

לודביק נולד בתאריך 20.6.1912 בעיר שפנטוכלוביץ בגרמניה ונפטר ב – 1.1.2009

 

במשפחה היו אביו יצחק, אמו קלרה, שלוש בנות ושלושה בנים. קלרה היא אמו החורגת של לודביק.  אמו נפטרה כאשר הילדים היו קטנים והיא גידלה אותם כאם אוהבת .

 

למשפחה הייתה מסעדה גדולה ומוכרת ורוב בני המשפחה עבדו ביחד בעסקי המסעדנות. לודביק לא אהב את העבודה והלך ללמוד את מקצוע החייטות בגלל חיבתו לחליפות. אחיו, אריך, היה בעל חוות סוסים גדולה והיה חובב אופנועים.

 

המשפחה היתה מאד מחוברת האחד לשני והם בילו הרבה מאד יחד .

 

אב המשפחה,יצחק, אהב סדר ואף היה זקוק לו. הזמנים הטובים מבחינתו היו אלו בהם שלט סדר בחייו, כלומר השגרה זרמה.

 

מלבד שתי בנותיו, אשר התחתנו ועזבו את הבית, נשארו הילדים להתגורר בבית, ולכן כל בני המשפחה דאגו לסדר כדי שהשגרה תתנהל בנעימות ובנוחות לכולם.

 

פרוץ המלחמה שבר את השקט כאשר באחד מן הימים נתבקשו כל היהודים להגיע לכיכר המרכזית בעיר. לודביק זכר לספר כי  בני המשפחה הגיעו  לכיכר והופרדו לנשים, לגברים ולילדים.

 

כולם חששו ופחדו מאד. לא ידעו מה יעלה בגורלם. לא ידעו ששם הם נפרדים לתמיד והספיקו עוד לומר האחד לשני שכאשר המלחמה תסתיים הם יחזרו לביתם בגרמניה להתאחד שוב כמשפחה.

 

לודביק  ואחיו, שהיו צעירים  אך חזקים מאד, הועלו לרכבת למחנה ריכוז. השמועות שהגיעו אמרו שהרכבת בדרכה לתאי הגזים. הפחד היה גדול מאד. לודביק ואחיו החליטו תוך כדי דהירת הרכבת שזה הזמן לקפוץ ולהציל את עצמם מהלא נודע., הם ברחו והצטרפו לפרטיזנים.

 

לודביק הגיע עד לבריה"מ ובהיותו דובר גרמנית  הוכנס למחנה עבודה,  שם תפר את מדי הגרמנים  עד לסיום המלחמה. כך ניצל. את אשתו טניה הכיר במחנה העבודה, שם עבדו יחד. בסיום המלחמה הם נדדו עד פולין, הקימו משפחה ונולדו להם שלוש בנות, שנקראו על שם בנות  המשפחה שנספ:. קלרה, ורה וטובה, סבתי.

 

המלחמה פירקה את משפחת ריזנפלד. שתי אחיותיו, פרידה ובעלה, אלברט, ובנם, בן השבע, נהרגו בגטו קילצה וכן אחותו, קלרה, בעלה והעובר אשר נשאה ברחמה .

 

אחיו, אלפרד,  ניצל מכיוון שהצטרף  לצבא הפולני .

 

אחיו , אריך,  ניצל ושרד כי המשיך להילחם עם הפרטיזנים עד לסוף המלחמה .

 

אחותו, לוטה,  שהייתה נערה יפה אמנם שרדה  את המלחמה אבל צלקת גדולה ליוותה אותה עד יום מותה.  לוטה נלקחה לניסויים אצל דר' מנגלה באושוויץ, שקשר לה את החצוצרות  ולכן הייתה עקרה ומעולם לא זכתה להיות לאם. לוטה נפטרה בגיל 88 במרץ 2010  בארצות הברית, היא מעולם לא חזרה לאירופה בגלל הטראומה הגדולה אשר עברה והעדיפה לחיות רחוק.

 

לודביק ריזנפלד היה אדם אמיץ, אב למופת וסבא אהוב על נכדיו. לודביק נפטר בחיפה

ב- 1.1.2009 בהיותו בן 96 . הוא הותיר אחריו שלוש בנות, 11 נכדים ו – 13 נינים.  

 

יהי זכר כל הנספים ברוך .

יוצר הזיכרון

אורי ברוקס

קשר לדף הזיכרון great grandson

משפחה ומכרים

1 משפחה ומכרים
אורי ברוקס
אורי ברוקס