אהרון פריינטה

(1924-2008)
Date of death : 2008Place of death : tel aviv

Short Biography

Camps אושוויץ

Born salonicaLived salonica

סיפור חיים

·       סיפורה של הדמות לפני המלחמה
לפני המלחמה היה תלמיד ועזר לאביו במחסן עצים .

·       סיפורה של  הדמות במהלך המלחמה ולאחר המלחמה-
אהרון פריינטה נולד בשנת 1924 בסלוניקי, יוון . סלוניקי הייתה הקהילה היהודית הגדולה ביותר ביוון ומנתה כ-
55,000 נפשות. לאחר גירוש ספרד השתקעו בסלוניקי יהודים רבים והפכו אותה למרכז היהודי הספרדי המפואר והגדול ביותר .

   הגרמנים נכנסו לסלוניקי ב- 1941 . יומיים לאחר כניסתם הם סגרו את כל העיתונים היהודיים, אך עד  יולי 1942 לא הופעלו חוקים מיוחדים נגד היהודים. ב 11 -ביולי 1942 נצטוו כל היהודים בגילאי 19-45 להתייצב ב"כיכר החירות" בעיר. 9,000 יהודים עמדו בשמש הלוהטת והוכרחו לבצע תרגילי התעמלות ולרקוד לקול צחוקם של הגרמנים והקהל היווני. תוך כדי הריקודים הם ספגו מכות אכזריות ורבים נזקקו לטיפול. לאחר אירוע זה הופיעו גזירות נוספות כמו עבודות כפייה.
  ב- 25  בפברואר 1943 פורסמו "חוקי הגזע" בסלוניקי: על כל היהודים היה לענוד כוכב צהוב ובו המילה "יהודי"; היהודים חויבו לסמן את דירותיהם וחנויותיהם; נאסר עליהם להופיע ברחובות, בכיכרות הציבוריות, או באירועים פומביים לאחר שעות החשיכה, לנסוע בחשמלית, להיות חברים באיגודים מקצועיים ועוד.
עם גירוש יהודי סלוניקי בשנת 1943 הועבר אהרון עם משפחתו – שני הוריו וחמשת אחיו -לאשוויץ, שם נעשתה הפרדה בין בני המשפחה והוא נשאר עם אביו . במהלך המלחמה הועסק בעבודות פרך ובין היתר עסק בפיצוץ הרים בעזרת דינמיט .
במהלך המלחמה היה לעיתים בקשר עם אביו עד לשחרור המחנה בידי האמריקאים . אביו, שהיה חולה וסבל מרעב, הוזהר ע"י המשחררים לבל יאכל באופן חופשי אולם הרעב גבר עליו והוא אכל יתר על המידה עד להתבקעות המעיים, מה שהוביל לפטירתו .
גופתו של האב הועברה לקבורה בשוודיה .
אהרון, שפגש את שליחי "הסוכנות היהודית", נשאל לאן רצונו להגר : לישראל או לארצות הברית . מאחר ובישראל היו לו קרובי משפחה הוא ביקש להגיע לארץ . הוא עלה על אניית מעפילים, שהגיעה לחופי ישראל בשנת 1945 . מאחר והבריטים ששלטו  בארץ לא אפשרו ליהודים להיכנס באופן חופשי , נאלצו הוא וחבריו להיכנס באופן בלתי חוקי לארץ . כאשר האנייה עגנה בסמוך לחוף תל אביב קפצו המעפילים למים ומיד נאספו במשאיות ופוזרו ברחבי הארץ . אהרון הגיע לקיבוץ עין חרוד . בקיבוץ שהה תקופה מסוימת עד שנוצר קשר עם סבי ודודו שבאו לקיבוץ ולקחו אותו לתל אביב שם התגורר עם דודו . 


יוצר הזיכרון

שירי פרנטי

קשר לדף הזיכרון מתנדב/ת

קהילות

מחנות

משפחה ומכרים

1 משפחה ומכרים
שירי פרנטי
שירי פרנטי