זאן פיליפ
Jean Phillipe
(1905-1943)
Date of death : 1943Place of death : Karlsruhe
Place of Burial : Karlsruhe,Germany - Plot No. -
Display Map

Short Biography


Born ToulouseLived Toulouse

סיפור חיים

'אן פיליפ (יליד 1905) שרת במספר תפקידים בצבא ובמשטרה. זמן קצר לאחר שממשלת וישי חתמה על הסכם שביתת נשק עם גרמניה בקיץ 1940, הצטרף פיליפ אל המחתרת והיה לאחד ממנהיגיה של תנועת אליאנס(Alliance). בסוף 1942, הוא מונה למפקד המשטרה ברובע השביעי של טולוז, בירת מחוז הוט גרון (Haute-Garonne). הוא ניצל את סמכותו על מנת למנוע את מעצרם של לוחמי מחתרת רבים ולהנפיק מסמכים מזויפים עבור יהודים נרדפים. לוסיין דוד פיימן (Lucien David Fayman, חבר מחתרת יהודית בשם "השישי" העיד לאחר המלחמה שמפקד המשטרה ז'אן פיליפ סייע לו להשיג מסמכים מזויפים עם חותמות משטרה אותנטיות בעבור צעירים יהודים אשר "השישי" הבריחו לשוויץ או החביאו במקומות מסתור שונים ברחבי צרפת.

בינואר 1943, פיליפ קיבל הוראה להעביר לגרמנים רשימה של כל היהודים שבתחום שיפוטו. הוא סרב בתוקף ושלח מכתב התפטרות בו הוקיע בחריפות את שיתוף הפעולה של ממשלת וישי עם הגרמנים. הוא הוסיף שהוא אינו יכול לשרת משטר אשר אינו מייצג בעיניו את הרעיונות והערכים של צרפת, להם נשבע אמונים. פיליפ הדגיש כי היהודים זכאים לחיים לא פחות מאשר שאר האזרחים וכי מי שמוסר אותם ליד רוצחיהם הוא בוגד, כולל מושל וישי בכבודו ובעצמו - המרשל פטן (Petain). באותו יום שלח מכתב נוסף למפקד המחוז ובו כתב: "אני נאמן מכדי לבגוד, אייני יכול עוד להבטיח לך את נאמנותי... בתור מפקד משטרה אחראי בוודאי תאשים אותי ותתכחש לי, אך בטוחני שהחייל שבך יבין אותי."

מיד לאחר שמסר את מכתב ההתפטרות, פיליפ ירד למחתרת והמשיך בפעילות ההצלה שלו. פעילות פזיזה ובלתי זהירה של חבריו למחתרת הובילה למעצרו על ידי הגסטפו ב-28 בינואר 1943. הוא נחקר, עונה, ונכלא בקרלסרוהה (Karlsruhe)בגרמניה והוצא להורג ב-1 במרץ, 1943.

ב-2 בינואר 1995, יד ושם הכיר בז'אן פיליפ בתור חסיד אומות העולם.

יוצר הזיכרון

גיא שלינגר

קשר לדף הזיכרון מתנדב/ת

משפחה ומכרים

1 משפחה ומכרים
גיא  שלינגר
גיא שלינגר