זורח קור
zorach kor
(1917-1939)
Date of death : 9/2/1939Place of death : דנציג
Place of Burial : לא ידוע - Plot No. לא ידוע -
Display Map

Short Biography


Born ריגהLived ריגה

סיפור חיים

 אני מנציח את דמותו של אח של סבא שלי, מצד אבי. שמו היה זרח קור.

זרח נולד בריגה, לטביה ביום 22 ינואר 1917 . אביו, שלום (Scholom )  ואימו, מרים (Mirka ), נולדו בריגה בשנת 1889. זרח היה בנם השני, מתוך ארבעה בנים.

בתמונה המשפחתית הבאה מופיעה המשפחה כולה בהרכב מלא, כפי שצולמה לפני מלחמת העולם השניה (התמונה נשלחה לקרובי משפחה בדרום אמריקה וכך למעשה "שרדה" את השואה):

  

להלן פרטי ארבעת האחים:

האח הבכור: אריה - Leiba , יליד 9.9.1914. שני מימין בשורה העליונה בתמונה. לאחר השואה עלה ארצה אך ירד לארה"ב כעבור זמן קצר. בארה"ב היה שמו ליאו. נהרג בתאונת דרכים בשנת 1980.
האח השני: זורח - Soruch , יליד 22.1.1917. שני משמאל בשורה העליונה בתמונה. הוא נושא עבודת הנצחה זו. אבי קרוי על שמו של זרח.

האח השלישי: שלמה - Schliom , יליד 26.1.1921. עומד ראשון מימין בשורה העליונה בתמונה. זהו סבא שלי. עלה ארצה לאחר השואה ובנה בישראל בית לתפארת. נפטר בביתו בתל אביב בחמישה ביוני 2008.

האח הרביעי: ירחמיאל - Rachmiel , יליד 25.10.19 . הוא הילד הקטן בתמונה. עומד שני משמאל בשורה התחתונה. מיד לאחר השואה אומץ ע"י קצין בצבא ארה"ב וירד לארה"ב. בארה"ב שמו מיקי. חי עד היום באינדיאנה. לא היה בארץ מעולם.

 

הוריו של זרח, שהינם הסבא והסבתא של אבא שלי, נספו ע"י הנאצים בשואה:

 

אבא של סבא שלי, שלמה, נרצח בחודש אוקטובר 1941 בבית הכנסת בריגה: היתה זו תפילת מנחה והנאצים, בסיוע לטבים מקומיים הציתו את בית הכנסת באש, על יושביו. סבי נהג לספר עד יום מותו כיצד כילד צפה מחלון הבית בבית הכנסת העולה באש, כשאביו בתוכו. היה זה מחזה מבעית שליווה את סבי לאורך כל ימי חייו כמובן.

 

אמא של סבא שלי נרצחה ע"י הנאצים ועוזריהם בטבח הנושא ביער רומבולי, בפאתי העיר ריגה, בתחילת חודש דצמבר 1941. מדובר ברצח המוני של אלפי יהודים תוך יומיים בבורות הריגה.

 

זרח גדל בריגה לטביה ובמקביל ללימודי התיכון החל לעסוק בספנות. המשפחה והבית היו מאוד ציוניים. בבית דיברו עברית ואף שם המשפחה עוברת מ"קלט" ל"קור ע"י הסבא של הסבא שלי. זרח למד ספנות במסגרת תנועת בית"ר ובמסגרת זו, הגיע גם לאיטליה לבית הספר בצ'וויטוקיה שבקרבת העיר רומא על חוף הים התיכון. זרח הפליג הפלגות רבות באניות סוחר בים התיכון והפך לקצין באונייה.

 

במסגרת אחת מההפלגות בשנת 1938, כקברניט האונייה שרה א' הגיע לעיר תל אביב והשתתף בעצרת המונים שבמסגרתה הונף דגל הלאום על הבמה. מצורפת תמונה נדירה שצולמה באותה עצרת בתל אביב, ובה נראה זרח עומד ליד דגל הלאום.

 

זרח התרשם מאוד מהעיר תל אביב וארץ ישראל. הפליג חזרה אל משפחתו בלטביה והודיע על כוונתו לעלות לישראל. זרח המשיך להפליג על אונייות סוחר ולרוע המזל, פקד את נמל דנציג שב"פרוזדור הפולני" ימים ספורים לאחר שנכבש על ידי הנאצים.

למעשה זרח נעלם בתחילת סמפטמבר 1939 ומאז לא נודעו עקבותיו. שמועות אמרו, שאותר על ידי הנאצים כיהודי או שספנים זרים הסגירו אותו לידי הצבא הנאצי.

בכל מקרה ברור שהוא נרצח בנמל או על גבי האונייה ממש בתחילת מלחמת העולם השנייה.

 

כתובתה של משפחת קור בריגה, לטביה שם גדל וגר זרח קור. הבניין קיים עד היום.

4 Dagdas Jela, Riga Latvia.

 


יוצר הזיכרון

אודי קור

קשר לדף הזיכרון relative

משפחה ומכרים

1 משפחה ומכרים
אודי קור
אודי קור