גליה דיקשטיין
Galia Dickstein
(1908-1943)
Date of death : 1943Place of death : פריז
Place of Burial : אין - Plot No. אין -
Display Map

Short Biography


Born חיפהLived פריז

סיפור חיים

שם הדמות: גליה דיקשטיין

קשר משפחתי: בת דודה של סבתא דבורה (אמא של אמא)

לידה: נולדה בישראל, חיפה, בשנת 1908 . תאריך מדויק לא ידוע.

פטירה: תאריך לא ידוע. נעלמו עקבותיה בפריז בסוף שנת 1942

מקצוע: רקדנית

מקום המגורים במהלך המלחמה: צרפת, פריז.

מקום ומועד הרצח לא ידועים.

גליה נולדה בשנת 1918 למשפחה דתית בחיפה. גליה מאוד אהבה לרקוד ורצתה לנסוע ללמוד ריקוד בפריז. אבא שלה, שהיה איש דתי מאוד,התנגד, האב ראה בריקוד פריצות וחוסר צניעות, הנוגדים את הלכות הדת. בניגוד לרצונו של האב, עזבה גליה את ביתה בארץ ונסעה לגור ולהגשים את חלומה בפריז. בתקופה זו לא היה מקובל לעזוב את הבית ואת הארץ שלא על דעת ההורים והמשפחה.

 לאחר שנסעה, אביה כעס מאוד, התאכזב, ואף החשיבה כמתה וישב עליה שבעה. בזמן שהייתה בפריז רקדה בכמה להקות והצליחה מאוד. במשך שהותה שם, שמרה על קשר עם בנות הדודות שלה בארץ- שלחה להן מכתבים וחבילות עם מזון ובגדים . גליה התחתנה עם צרפתי לא יהודי, ונולדו לה שלושה בנים.

עד היום לא יודעים אם בעלה וילדיה ידעו על יהדותה. במהלך המלחמה מספר המכתבים  עם הארץ הלך ופחת, והחבילות מהארץ הפסיקו להגיע. המשפחה בארץ סברה כי היא מסתירה את יהדותה מבני משפחתה בפריז ולכן לא יצרה עימה קשר מחשש לחשוף את זהותה. גלויה אחרונה ממנה הגיעה לקראת סוף שנת 1942 ובה תיארה גליה את המצב כקשה ביותר בלי הרבה פרטים. לאחר  המלחמה ומשלא חודש הקשר, סברה המשפחה כי היא נספתה, אם כי קיימת עדיין אפשרות שגם לאחר המלחמה נמנעה גליה מלחשוף את זהותה היהודית.

מאז המכתב האחרון שהגיע בסוף שנת 42' לא ראו אותה ולא שמעו ממנה. המשפחה ניסתה שנים רבות לאתר את גליה, את בעלה, או את אחד משלושת הילדים- אך ללא הצלחה. במשפחה מניחים שהיא נשלחה יחד עם יהודי פריז ל מחנה דראנסי,  ששימש כמקום ריכוז ותחנת מעבר למחנות המעבר ב"מזרח", שם יש לשער שנספתה.

בבית של סבא שלי (הבעל של בת הדודה של גליה) תלויה תמונה של גליה, שצויירה  בשנת 1926 , בהיותה בת 18 עוד בטרם עזיבתה את הארץ. התמונה צוירה בידי הצייר  משה קסטל. בתמונה רואים את גליה לבושה בבגדי רקדנית פלמנקו.

מכתבים ותמונות של גליה נשמרו בידי בת הדודה שלה, שרקה סלומון, ונשמרו על ידה. 

המידע על גליה נאסף במשך השנים מסיפורים שסופרו במפגשים המשפחתיים על ידי שרקה, בת הדודה של גליה, סבא, ואמא שלי. מדי פעם אנו מדברים על הרצון להתחקות אחר ענף זה בעץ המשפחתי, ואולי נצליח לגלות מה עלה בגורלה של  גליה ובגורל משפחתה.

אמא שלי, ששמה גליה, נקראה על שמה.

יוצר הזיכרון

דנה אברהמי

קשר לדף הזיכרון relative

קהילות

מחנות

משפחה ומכרים

1 משפחה ומכרים
דנה אברהמי
דנה אברהמי