חווה ברגשטיין לבית פילצר

(1909-1942)
Date of death : 9/6/1942Place of death : בלז'ץ

Short Biography

Parents (Father) אליעזר לייזר פילצר (Mother) לאה פילצר לבית איסרובסקי
Siblings (Brother) יהונתן פילצר (Brother) ישראל פילצר (Brother) אברהם -רומק פילצר (Brother) אשר-אייזיק פילצר

Born מייחובLived מייחוב, קרקוב,Podleshane

סיפור חיים

הדודה חווה'לה היתה הבכורה מבין ילדיהם של סבא אליעזר מנישואיו הראשונים לסבתא לאה פילצר (לבית איסרובסקי). סבתא נפטרה בלידת אבי, ישראל פילצר.
חווה'לה נולדה שנת 1909, כנראה במייחוב. היא נישאה בשנת 1929 לאהרון ברגשטיין. היא היתה אז בת 20. דודי אייזיק כותב בזכרונותיו כי היא נישאה לאהרון למרות אהבתה למישהו אחר .......לאחר הנישואים פתח אהרון חנות לפחם שלא הצליחה במיוחד. הזוג עבר ל-PODLESZANY, כפר קטן במרחק מספר ק"מ ממייחוב ו-150 ק"מ מקרקוב. שם היה אחראי על יער גדול ורכש מיומנות בנושאי איכות של עצים.
לזוג נולדו 2 בנות: לוסיה (לאה)  ואדלה (עדה). 
המגורים בכפר השפיעו עליה לטובה. שם היתה נינוחה וחברותית יותר מבעבר. נהגה לשוחח בנושאי המשפחה והציונות. זאת על פי עדות אחיה איזיק שנהג לבקרה הרבה בכפר בו התגוררה עם משפחתה.
בשנת 1941 הגיעה הדודה ומשפחתה לסקאלה שם התגוררו ההורים, אברהם ואייזיק שהוגלו מקרקוב (בערך בתקופה שרומק ואיזיק נשלחו למחנה בפלשוב. המתח הלך וגבר וגם תנאי המגורים הצפופים הוסיפו ללחץ הנפשי.
הדוד אייזיק כותב בזכרונותיו על הפעם האחרונה בה ראה את אחותו, ילדיה ואת אמו. זה היה ברחבת המשלוחים ב- Slomniki. אמו שרה-קיילה לבית הורוביץ, אמרה לו אז: " תמיד תשאר עם אחיך רומק ולעולם אל תפרדו". צוואה זו עמדה מול עיני הבנים כל חייהם.  
האם , האחות והילדים הועמסו על קרונות ההמיועדים להובלת בהמות שנסעו מזרחה לעבר בלזץ. הדוד, אביו (סבי) וגיסו עשו דרכם למחנה בפלשוב . שם פגשו את האח רומק.
על פי עדויות נרצחו הדודה וילדיה ואשת אביה בתאי הגז של מחנה בלזץ בתאריך 6-7 בספטמבר 1942.
יהי זכרם ברוך. 

יוצר הזיכרון

לאה פילצר

קשר לדף הזיכרון Niece

משפחה ומכרים

1 משפחה ומכרים
לאה פילצר
לאה פילצר