אליעזר לייזר פילצר
PILCER/PILZER ELIEZER
(1884-1942)
Date of death : 11/10/1942Place of death : Wolbrom near Skala

Short Biography

Children (Daughter) חווה ברגשטיין לבית פילצר (Son) יהונתן פילצר (Son) אברהם פילצר (Son) אשר-איזיק פילצר (Son) ישראל פילצר

Born דז'לושיץLived קרקוב, מייכוב

סיפור חיים

אליעזר פילצר נולד בד'זלושיץ ב-20 לספטמבר שנת 1884.
הוא התגורר עם אשתו הראשונה, לאה לבית איסרובסקי, במייחוב שם נולדו 3 מילדיו: חווה, יהונתן וישראל. אשתו לאה נפטרה בשנת 1913(?) כנראה בלידת הבן ישראל ובשנת 1920 עבר להתגורר לקרקוב עם אשתו השנייה, שרה קיילה לבית הורוביץ. כאן נולדו ילדיו: אשר-איזיק ואברהם-רומק. כאן התגורר בכתובות שונות. עד שנת 1932 התגוררה המשפחה ברחוב Podbrzezie מספר 4 ברובע Kazimierz. משם עברו לרחוב Jozefa Dietla מספר 57. שם התגוררו עד שנת 1940 כשגורשו ל-Skala.
אליעזר פילצר עסק בייצור דברי מתיקה. מקצוע זה עבר במשפחה וגם אביו שמואל ובני משפחה נוספים עסקו בו. החנות, או כפי שנקראה בפי כל  ה- "Fabrik", היתה בחצר הבית מספר 59 ברחוב דיטלה. בביקור שערכה בת משפחה במקום בשנת 1946, עדיין עלה ריח חומרי המתיקה מן המרזב שנותר על הרצפה בחצר הבית . בית החרושת נשרף במלחמה.
על פי עדות שנכתבה על ידי בנו איזיק, סבא אליעזר מותיר רישומו כדמות גאה ותקיפה שעל פיו נשק דבר. הוא ניהל את המשפחה באצילות ובחוכמה. 
מאחר שהיהודים לא הורשו עוד להשאר בקרקוב עברה המשפחה ל- Skala (שנמצאת כ-60  ק"מ מקרקוב). שם שכרו צריף ברחוב Legionov מספר 18. שם התגוררו עד ה'משלוח' בשנת 1942. משם הועברו ל'יולג 1', המחנה בפלשוב. 
סבא אליעזר לא השלים עם אובדן כל רכושו וחזר פעמיים לסקאלה למקום שבו החביא דברי ערך (רצפת עליית הגג בבקתה בה התגוררו). פעמיים הצליח להגיע לשם בשלום אבל בפעם השלישית נתפס, הועלה על עגלה הרתומה לסוסים והובל בכיוון Volbrom. שם נרצח עם יהודים נוספים שנתפסו אף הם בסקאלה. זה קרה ב-10 בנובמבר 1942.

יוצר הזיכרון

לאה פילצר

קשר לדף הזיכרון Grandaugther

משפחה ומכרים

1 משפחה ומכרים
לאה פילצר
לאה פילצר