אמסטרדם

פרטי הקהילה

סיפור הקהילה

אסף זהר יא 5

עבודת הנצחת יהודי אמסטרדם,הולנד

 

רקע ואורח החיים בקהילה:

 

מספר היהודים בהולנד בכ-140,000 נפש ועליהם נוספו 30,000 פליטים יהודים מגרמניה הנאצית . מייד לאחר כניסת הכוחות הגרמנים אל הולנד, הוטלו על היהודים צווים והגבלות. כ־2,000 מהם ברחו וחלק מהאחרים הסתתרו. רבים נשלחו למחנות ריכוז בגרמניה ואל למחנות השמדה במזרח אירופה . בהולנד, על פי תעודות גרמניות, שהה כוח מוגבל מאוד של הוורמאכט , הצבא הגרמני. מרבית ההולנדים לא סייעו ליהודים, וחלקם אף השתתפו בתהליך האיתור, הריכוז וההובלה של יהודי הולנד יחד עם הנאצים. הנאצים הקימו מספר מחנות ריכוז אליהם גורשו היהודים: במזרח הולנד ובצפונה במחנה וסטרבו

 

 

אישיות בקהילה היהודית באמסטרדם:

 

קלאס והנדריקה ואן דר קנופ ומשפחת דינגסדך   התגוררו בשכנות באמסטרדם בהולנד .

עם תחילת גירוש יהודי אמסטרדם בקיץ 1942 החליטו אחותה של סלין- מריאן ובעלה לואי שלא להתייצב  ל "עבודה במזרח" אלא לברוח ולחפש מסתור.

על מנת להקל עליהם במציאת מקום מסתור הסכימו הנדריקה וקלאס  ואן-דר קנופ לקחת את בנם אלכסנדר, בן השלוש. מריאן ולואי הצליחו למצוא מקום מסתור, אך בעקבות הלשנה הם נתפסו ונשלחו אל מותם. הנדריקה וקלאס לימדו את אלכסנדר להציג את עצמו כבן למשפחת ואן-דר קנופ וכך היה מציג את שמו בפני זרים בני הזוג אף הצליחו לרשום אותו במרשם התושבים בעירייה בשם משפחתם

גם סלין, שהצטרפה לקבוצת מחתרת, מצאה מקלט בביתה של  משפחת ואן-דר קנופ , שם הסתתרה במשך תקופות שונות. סלין אף השתמשה בתעודת הזהות של הנדריקה, בה הוחלפו התמונות.  התעודה אפשרה לסלין להתנייד והצילה את חייה פעמים רבות .

אמצע המלחמה היתה הנדריקה בהריון ועברה להתגורר, לשמירת הריון, בבית הוריה אלכס  ילדם של מריאן ולואי נשאר בבית בהשגחתה של דודתו סלין .

ביתם של בני הזוג ואן-דר קנופ היה פתוח כל העת בפני יהודים שנזקקו למסתור לתקופות שונות. אחרי המלחמה הועבר אלכס לבית יתומים יהודי – "בית דינה" עד שעלה ארצה יחד עם סלין בשנת 1947 .


 
ספרים ומסמכים(0)

There are no books yet.