אלבניה

פרטי הקהילה

סיפור הקהילה

עבודת הנצחה - הנצחת קהילה

שם הקהילה - קהילת יהודי אלבניה

מדינה - אלבניה

שם התלמיד - מתן שמואלי

כיתה - יא'7

אורח החיים לפני המלחמה -

יהדות אלבניה התחילה כבר בשנת 70 לספירה כשיהודים הגיעו לאלבניה בתור שבויים על ספינות רומיות ובמאה החמישים צאצאיהם של שבויים אלו יקימו את בית הכנסת הראשון באלבניה במאה החמישית בעיר סרדנה. מלבד זה לא ידוע הרבה על אודות הקהילה עד למאה ה-16. בתחילת המאה ה-16 הייתה התיישבות יהודית בכל עיר מרכזית באלבניה. משפחות יהודיות אלו היו ברובם ממוצא ספרדי וצאצאים של היהודים שגורשו מחצי האי האיברי במאה ה-15. בשנת 1520 היו 609 משפחות יהודיות באלבניה והיה בית כנסת יחיד במדינה שנהרס במלחמת העולם הראשונה. בשנת 1673 גורש משיח השקר שבתי צבי לנמל אולצין ומת שם לאחר 3 שנים.  קהילה יהודית רשמית הוקמה באלבניה רק ב-1930 וקהילה זו מנתה 204 יהודים. ההכרה הרשמית ניתנה לקהילה רק ב-1937 ובזמן זה מנתה הקהילה כ-300 יהודים. מעליית הנאצים לשלטון ועד תחילת מלחמת העולם השנייה הייתה אלבניה היחידה שהנפיקה אישורי כניסה ליהודים ואזרחים רבים (כ-1800 אנשים) היגרו למדינה ממדינות כמו גרמניה אוסטריה ויוגוסלביה במטרה להמשיך את דרכם משם לארץ ישראל.  בתחילת מלחמת העולם הראשונה מנתה הקהילה 200 יהודים (רוב התושבים שהיגרו המשיכו את דרכם לארץ ישראל או למדינות אחרות).

אישים בולטים בקהילה -

שבתי צבי- חי במאה ה-17 היה יהודי והיה אחד ממשיחי השקר הגדולים ביותר בהיסטוריה של היהדות. גורש בשנת 1673 לאלבניה לעיר אולצין (כיום במונטנגרו).

נורברט יוקל- יהודי אוסטרי שהיה אחד מחוקרי תרבות אלבניה. ביקש אזרחות אלבנית וקיבל אותה אך זה לא הציל אותו והוא נשלח למחנות ריכוז ולאחר מכן מת.

אירועים מרכזיים בקהילה -

גירוש יהודי ספרד ופורטוגל- רוב האנשים שגורשו מחצי האי האיברי היגרו לאלבניה וכעבור כ-30 שנים הייתה התיישבות יהודית בערים רבות באלבניה.

הנפקת הוויזות ליהודים- לאחר עליית הנאצים השגרירות האלבנית הנפיקה אזרחות ואישורי כניסה ליהודים רבים והייתה כמעט המדינה היחידה באירופה שנתנה אישורי כניסה ליהודים ולא הפכה למדינה אנטישמית.

בנוסף בשנת 1934 כתב שגריר ארה"e;ב הרמן ברנשטיין על המדינה כי: אין אפליה כנגד יהודים באלבניה מכיוון שאלבניה היא אחת מאותן מדינות נדירות באירופה של היום, שבה לא קיימות דעות קדומות כלל למרות שהאלבנים עצמם מתחלקים לשלוש דתות שונות.

מקומות מרכזיים בקהילה  -

בקהילה היה בית כנסת שנבנה כבר במאה החמישית אך זה נהרס במלחמת העולם הראשונה ומצאו את שרידיו ב-2003.

סיפור הקהילה בשואה -

בתחילת מלחמה מנתה הקהילה כ-200 יהודים. עם הכיבוש הנאצי הם ביקשו רשימות של כל היהודים במדינה אך התושבים סירבו לתת את הרשימה והחביאו את היודים בבתיהם. בנוסף סופק לכל יהודי מסמך מזויף שסייע להם להיטמע בין אזרחי אלבניה. האלבנים נתנו גם מקלט ליהודים מארצם וגם ליהודים פליטים שהגיעו לאלבניה כשהייתה תחת שלטון איטלקי. בתקופה זו רוב תושבי המדינה היו מוסלמים אך לעומת זאת הם הצליחו במקום בו נכשלו מדינות אירופאיות רבות- הם דיכאו את האנטישמיות והתייחסו ליהודים כשווים ואף נתנו להם מקלט. המוסלמים פעלו לפי קוד ה"e;בסה"e; שהוא קוד הכבוד שלהם, לפי קוד זה הם מחויבים לעזור לכל אדם שנמצא בצרה ללא התחשבות במוצאו או בדתו, קוד זה גם היום מהווה קוד אתי חשוב במדינה. "e;בסה"e; פירושה קיום הבטחה כלומר אדם המקיים את ה"e;בסה"e; הוא אדם שעומד במילתו וחייו וחיי משפחתו ישמרו. אלבניה הייתה המדינה היחידה באירופה שמספר יהודייה גדל בזמן מלחמת העולם השנייה וכל היהודים במדינה ניצלו מאיימת הנאצים, מחנות הריכוז ומחנות ההשמדה.

עדות של מוסלמי שהציל יהודים  -

נורו חוג'ה- הסתיר ארבע משפחות יהודיות בזמן השואה. "e;כמוסלמים מאמינים אנחנו סיפקנו הגנה והומניזם ליהודים. למה? בסה, חברות והקוראן הקדוש. זהו דמותו של אבי שאני נוצר בליבי."e; (נאמר על ידי בנו של נורו חוג'ה, סאזאן חוג'ה) בנו מעיד על אביו כי היה מורה ומוכר בקהילה בולורה ומוסלמי הדוק. בנו מספר כי בזמן המלחמה הוא היה בן  10 והמשפחות היהודיות בקהילה חיו שם כבר מ-1940 אביו, נורו חג'ה, הסתיר ארבע משפחות יהודיות וכשהם הגיעו אליו הוא אמר להם: "e;עכשיו אנחנו משפחה אחת. אתם לא תדעו רע. בניי ואני נגן עליכם מכל סכנה גם במחיר חיינו."e; הם הסתירו את המשפחות (שניים עשר איש) בבונקרים תת קרקעיים שנמצאו מתחת לביתם הגדול והיו דרכי מילוט רבות מהבונקרים. תפקידו של נורו חג'ה היה לספק למשפחות אוכל ולדאוג לצרכיהם הבסיסיים. ב-21 ביולי 1992 הוכר נורו חג'ה כחסיד אומות העולם.

                                                            

                                                      4.asp
ספרים ומסמכים(0)

There are no books yet.